Ból gardła? Poradzisz sobie z nim naturalnymi sposobami!

Ból gardła jesienią jest jedną z najbardziej męczących dolegliwości. Zamiast od razu biec do apteki, warto wypróbować najpierw domowe kuracje. Dzięki nim problem zwalczysz szybciej!

article cover
123RF/PICSEL

Ból gardła? Poradzisz sobie z nim naturalnymi sposobami!

Aby ból minął jak najszybciej, trzeba zrezygnować ze szkodliwych nawyków. W okresie walki z dolegliwością powinniśmy ograniczyć mówienie, aby dodatkowo nie forsować gardła oraz strun głosowych. 

Dobrze jest też zaprzestać palenia i unikać pikantnych potraw, bo to powoduje podrażnienia błony śluzowej.
Czosnek ma właściwości antybakteryjne. Śmiało można stosować go przy przeziębieniu.

Wiele osób zauważa, że ssanie ząbka czosnku przez kilka minut pomaga im na zdrowotne dolegliwości lepiej niż apteczne tabletki na ból gardła. Nic dziwnego, w końcu czosnek zawiera allicynę, która ma działanie antywirusowe i bakteriobójcze.
Rzepik bywa dziś niedoceniany, a to wielki błąd! 

Susz z tej rośliny zielnej działa przeciwzapalnie, dzięki czemu na pewno ci pomoże przy jesiennym przeziębieniu. 

Napar należy przygotować, gotując trzy lub cztery łyżki rzepiku w dwóch szklankach wody przez około dziesięć minut. Później trzeba go przecedzić, a kiedy trochę ostygnie, przepłukać nim gardło.
Nie bez powodu tymianek i podbiał wchodzą w skład większości ziołowych medykamentów na ból gardła czy chrypkę. Działają antybakteryjnie, łagodzą stan zapalny i pomagają zwalczać drobnoustroje, które są przyczyną infekcji. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi udowodnili, że olejki eteryczne tymianku działają nawet mocniej niż antybiotyki.


Ziele trzeba zalać wrzątkiem i przez kilka minut zostawić pod przykryciem. Później należy go odcedzić, a następnie wymieszać z odrobiną oliwy. 

Ciepłym naparem powinno się przepłukać gardło, a potem po prostu go wypluć. Już po kilkukrotnym stosowaniu powinniśmy odczuć różnicę. 

Uwaga: Olejek tymiankowy jest uznawany za toksyczny, dlatego nie powinien być stosowany wewnętrznie. Używając go,  ograniczmy się do płukania gardła i inhalacji
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas