Bar z okrętu Hitlera wystawiony na sprzedaż

Połączenie złota i czerni, obły kształt, elegancka linia w stylu art deco. Nie dajcie się jednak zwieść – bar w kształcie kuli ziemskiej, wystawiony niedawno na aukcji w Maryland, nie jest zwykłym designerskim cackiem. To kontuar, przy którym napojami raczył się Adolf Hitler.

article cover
Alexander Historical Auctions/Ferrari Press/East NewsEast News

Bar z okrętu Hitlera wystawiony na sprzedaż

Choć jego historia  - a zwłaszcza właściciel  - może napawać przerażeniem, piękna nie sposób mu odmówić. Zaprojektowany na kształt globu, z którego ktoś wykroił fragment północnej półkuli, obłożony czarną okładziną, z białymi południkami i równoleżnikami, jest kwintesencją stylu art deco. Kto go zaprojektował? Nie wiadomo. Wiadomo za to, kto z niego korzystał – przy tym luksusowym cacku relaksował się Adolf Hitler i czołowi przedstawiciele III Rzeszy.
Bar pod młotek trafi pod koniec tego miesiąca, podczas aukcji organizowanej przez Alexander Historical Auctions. Oprócz baru będzie można nabyć też cztery krzesła, z których jedno zachowało oryginalne obicie.
Przedsiębiorczy właściciel stoczni wymontował jednakże bar, a potem odsprzedał dizajnerski glob swojemu koledze. Następne 70 lat bar spędził ulokowany najpierw w stodole, a później w  gospodarstwie w Maryland. Syn nabywcy zamontował go w piwnicy, uznając za zwykłą, wnętrzarską ciekawostkę. Jak piszą zagraniczne media: przez długi czas nie miał pojęcia, kto był pierwotnym właścicielem tego cacka.
Sprzedaż pamiątek po władzach III Rzeszy zawsze budzi kontrowersje. Jakiś czas temu, rynkowi tego rodzaju przedmiotów przyglądali się dziennikarze „Washington Post”. W opublikowanym przez nich tekście czytamy, że większość domów aukcyjnych, a także internetowych platform, w dużym stopniu ogranicza lub całkowicie zakazuje sprzedaży tego rodzaju obiektów. Dlaczego więc dom aukcyjny w Maryland zdecydował się włączyć bar Hitlera do swojej oferty? 

Jak tłumaczą właściciele Alexander Historical Auctions, w ich oczach dizajnerski bar nie stanowi atrakcyjnego gadżetu dla neonazistów. Wręcz przeciwnie. „Jego losy pokazują, jakim fałszem była rzekoma wielkość Tysiącletniej Rzeszy” – wyjaśniają.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas