Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?

Roztocza mogą wywołać silną reakcję alergiczną przez zawartą w ich odchodach guaninę. Na dodatek wytępienie ich nie należy do prostych zadań. Jak skutecznie usunąć je z sypialni i odpowiednio dbać o pościel? Odpowiedź znajdziecie w poniższym tekście!

123RF/PICSEL

Jak pozbyć się roztoczy z pościeli?

Roztocza bardzo chętnie zagnieżdżają się we wszystkich przedmiotach wykonanych z włókien: dywanach, kocach czy kompletach wypoczynkowych. Warto ograniczyć ich liczbę w sypialni, a jeśli już się w niej znajdują - równie często je czyścic.

Kolonie roztoczy bytują pod łóżkiem oraz unoszą się w powietrzu. Aby cieszyć się zdrowym snem należy pamiętać o regularnym odkurzaniu podłogi pod łóżkiem oraz ścieraniu kurzu z mebli.
Pozbycie się roztoczy nie należy do łatwych zadań. Kilka nawyków może nam pomóc w walce z tymi niewielkimi pajęczakami. 

Warto zadbać o to, by pościel zawsze była świeża. W miarę możliwości należy wywietrzyć ją zaraz po przebudzeniu. Wystarczy wywiesić ją na balkonie lub dobrze przewietrzyć sypialnię. 

Roztocza nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego wiosną i latem warto wystawić materac oraz pościel na działanie promieni słonecznych. Natomiast w ciągu zimniejszych miesięcy należy ją częściej prać – najlepiej raz na tydzień w temperaturze 60 stopni Celsjusza.
Roztocza uwielbiają ciepłe, zakurzone miejsca pełne pleśni i tłuszczu. Szczególnie chętnie żerują w pościeli, ponieważ mają dostęp do ogromnej ilości pożywienia, którym jest nasz martwy naskórek. Zostawiany każdej nocy w łóżku może wyżywić aż 100 tysięcy roztoczy!
Roztocza to pajęczaki mikroskopijnych rozmiarów. Ich obecność w pościeli może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Szczególnie niebezpieczne są odchody, które zawierają silne enzymy wywołujące alergie. Bezpośrednią przyczyną styczności z tymi organizmami jest świąd, kaszel, duszności, zaczerwienienie spojówek, atopowe zapalenie skóry, a nawet mocne bóle głowy.
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas