Osiem darów natury, które warto mieć w swoim domu

Nie od dziś mówi się, że to, co naturalne, sprzyja zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Nasze prababcie doskonale o tym wiedziały i chętnie korzystały z tego, co można było znaleźć na łące i w ogrodzie. Które dary natury powinnaś mieć zawsze pod ręką?

123RF/PICSEL

Osiem darów natury, które warto mieć w swoim domu

Goździki to bez wątpienia świetna przyprawa. Pasują m.in. do mięsa, kompotu i zimowego grzańca. Nic więc dziwnego, że polskie gospodynie cenią je już od wieków. 

Mogą się nam przydać jednak nie tylko w kuchni. Nie wszyscy wiedzą, że goździki mają właściwości antybakteryjne i przeciwbólowe, zatem możemy śmiało stosować je, gdy zmagamy się z problemami zdrowotnymi. 

Jeśli cierpimy z powodu bólu zęba, a nie mamy możliwości, aby szybko udać się do stomatologa, dobrze jest nałożyć na wrażliwy obszar papkę z goździka, która pomoże ukoić nam ból.
Kiedyś wierzono, że rozmaryn symbolizuje wierność i sprzyja miłości, więc często sadzono go w ogrodzie i wplatano w ślubne wianki panien młodych. 

Dziś robią tak nieliczni, ale lecznicze właściwości zioła nadal są doceniane przez ludzi na całym świecie. 

Rozmaryn wykazuje działanie przeciwbólowe i antybakteryjne, a także pomaga przy niskim ciśnieniu krwi. Jest też dobry na wzdęcia i bóle głowy.
Nie bez powodu siemię lniane stosuje się od pokoleń. Pomaga nawilżyć gardło i pozbyć się uciążliwej chrypki. 

Stosuje się go też na problemy z jelitami. Zawiera błonnik, dzięki czemu pomaga utrzymać nasz układ pokarmowy w dobrej kondycji. 

Dodawanie go do posiłków, nierzadko zaleca się go też osobom, które się odchudzają. To dlatego, że siemię lniane zmniejsza apetyt.
Borówka czernica wygląda dość niepozornie, ale warto regularnie sięgać zarówno po świeże, jak i suszone owoce. 

Te pierwsze pomogą nam uporać się z zaburzeniami trawienia, a drugie stosuje się na biegunkę.

Cenne właściwości mają również suszone liście borówki czernicy, które działają moczopędnie i przynoszą ulgę przy stanach zapalnych pęcherza.
+4
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas