Nie bądź boomer, bądź PogChamp

Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku jest organizowany tylko raz, jak sama nazwa wskazuje, w roku. Nic więc dziwnego, że rodzicom ciężko czasami nadążyć, za tym, co mówią ich nastolatki. Dorośli zaczynają się gubić. Nie wiedzą, czy są krytykowani i powinni się obrazić, czy może podziękować za komplement.

article cover
123RF/PICSEL

Nie bądź boomer, bądź PogChamp

Oto krótki słowniczek słów, lub skrótów, przetłumaczonych w taki sposób, by każdy boomer mógł je zrozumieć.

Właśnie. Boomer. Gdy dowiesz się, że nim jesteś, znaczy zdziadziałeś, nie nadążasz.
WeirdChamp - jak się już domyślacie, również oznacza pewną emocję. Używamy go wtedy, kiedy czujemy zawód, po prostu - ręce nam opadają. Analogicznie do PogChampa wywodzi się od miny bohatera. Tego, który tak narozrabiał przy okazji wyborów prezydenckich w USA. 

Tbh – skrót od „to be honest” z ang. - jeśli mam być szczery. Przykład użycia: „tbh niezbyt smakował mi dzisiejszy obiad”.

Essa, es, ez - skrót od angielskiego "easy" - łatwy. Jeśli grasz z kimś w grę, wygrywasz, a jeszcze chcesz sponiewierać przeciwnika, piszesz mu "es", co oznacza - bardzo łatwo było cię pokonać.
Kolejne skróty to: nwm i nvm – choć wyglądają podobnie, są z dwóch różnych języków. Nwm oznacza – „nie wiem”. A nvm – z angielskiego „nevermid” – „nieważne”. Ciekawe, który skrót jest używany częściej w waszym domu?
KC – wbrew pozorom nie chodzi o  Komitet Centralny PZPR. Obawiamy się nawet, że owego skrótu twój nastolatek może nie znać. Jeśli wysyła ci takiego SMS-a, uciesz się. KC to skrót od kocham cię. 

Pandemia dała się we znaki także samemu konkursowi na Młodzieżowe Słowo Roku. W 2020 nie został on rozstrzygnięty, bo zgłaszane wyrazy były nacechowane mocno negatywnie (zbyt wulgarne, lub obrażające innych). Czyż zatem nasza rzeczywistość nie objawia się w języku młodego pokolenia?  

***
Katarzyna Skrzynecka nominowana jest w plebiscycie Telekamery 2021 w kategorii "Juror". <a href="https://telekamery.pl/osobowosci/katarzyna-skrzynecka/" target="_blank"> Głosuj online</a>. Głosowanie trwa do 11 lutego.
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas