Jak ograniczyć spożycie soli?

Badania wskazują, że spożycie soli w Polsce dwukrotnie przekracza zalecane dawki. To powód do niepokoju, bo nadmierna konsumpcja tej przyprawy (czy raczej zawartego w niej sodu) skutkuje podniesionym ciśnieniem, chorobami serca i otyłością. Istnieją jednak proste triki, dzięki którym można ją ograniczyć.

123RF/PICSEL

Jak ograniczyć spożycie soli?

Gotuj samodzielnie

Choć w pandemii furorę robią posiłki zamawiane na wynos, warto poświęcić trochę czasu i przynajmniej kilka razy w tygodniu samodzielnie przygotować obiad czy kolację. To pozwoli ci kontrolować ilość soli dodawanej do potraw.
Przyjrzyj się przekąskom

Sól to nie tylko biały proszek w solniczce. Przyprawę często spożywamy nieświadomie, wraz z przekąskami takimi jak chipsy, paluszki, czy krakersy. Warto więc zastąpić je zdrowszymi produktami, takimi jak owoce i warzywa.
Uważaj na produkty light

Produkty ze zredukowaną zawartością tłuszczu często zawierają większą ilość soli niż ich pełnotłuste odpowiedniki.
Gotując, zwróć uwagę na produkty takie jak ziemniaki, jajka i makaron. Warto dosalać je w trakcie gotowania, a nie bezpośrednio na talerzu. Dlaczego? Do garnka zwykle wsypujemy taką samą, wskazaną w przepisie ilość soli. Na talerzu zaś dosalamy do smaku, a ten bywa subiektywny…
+1
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas