Nietypowe objawy niedoboru magnezu

Magnez to jeden z najważniejszych mikroelementów, które mają wpływ na poprawne funkcjonowanie organizmu. Poprawia pracę układu sercowo-naczyniowego, mięśniowego, odpornościowego i nerwowego. Jego niedobór może doprowadzić do poważnego uszkodzenia zdrowia. Nie zawsze objawy deficytu magnezu są oczywiste. Czasem przypominają inne schorzenia. Oto kilka nietypowych sygnałów, które wysyła nam ciało.

article cover
123RF/PICSEL

Nietypowe objawy niedoboru magnezu

Niedostateczna ilość magnezu w organizmie wpływa także na stan kości i mięśni. Do ich poprawnego funkcjonowania potrzebne są nie tylko witaminy i wapń. To właśnie magnez odpowiada za prawidłowy rozwój kości, a jego niedobór może objawiać się próchnicą zębów, złamaniami kości czy chrupaniem w stawach.

Magnez najczęściej kojarzony jest ze skurczami mięśni, a to dlatego, że wspomaga pracę układu mięśniowego. Jeśli cierpimy na jego niedobór, zaczniemy odczuwać drżenie mięśni, a nawet drgawki.

Zaniepokoić powinno również kołatanie serca i ból w mostku. Często tłumaczone stresem lub łączone z chorobami kołatanie może być związane z niedoborem magnezu. Pierwiastek jest bowiem niezbędny do poprawnego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego. Brak magnezu powoduje również skurcze mięśniówki naczyń krwionośnych, a w konsekwencji gniotący ból za mostkiem, który kojarzony jest najczęściej z zawałem mięśnia sercowego.
Opuchlizna związana jest z zaburzoną równowagą ciśnienia płynów w tkankach. Obrzęk kończyn to jeden z najbardziej widocznych sygnałów związanych z niedoborem magnezu. Przyczyną może być nadmierne spożywanie alkoholu i kawy, które wypłukują ten ważny pierwiastek z organizmu.
Niedobór magnezu trudno jest zdiagnozować. Objawy mogą zostać z łatwością przypisane do innych chorób. Jedną z takich oznak niskiego poziomu magnezu jest zmęczenie. Jeśli od dłuższego czasu czujecie się rozdrażnieni i senni, powinniście skonsultować się z lekarzem. Magnez reguluje układ nerwowy, a zbyt mała ilość może przerodzić się również w rozchwianie psychiczne i przypominać nerwicę, depresję, zaburzenia snu czy stany lękowe.
+3
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas