Reklama

5 sprawdzonych metod na obniżenie ciśnienia tętniczego

Lecz się naturalnie.

1. Wysiłek fizyczny i słuchanie muzyki

Systematyczna aktywność fizyczna obniża  ciśnienie i jest zalecana osobom z łagodnym i umiarkowanym nadciśnieniem. Najlepsza forma aktywności to taka, która wymaga użycia niewielkiej siły i angażuje mięśnie - a więc pływanie, taniec, jazda  na rowerze, spacery. Niewskazany  jest ruch, który wymaga gwałtownych przyspieszeń, zrywów czy użycia dużej siły. Osoby z ciężkim nadciśnieniem powinny skonsultować się z lekarzem. 

Relaks przy dźwiękach 

Włącz kojącą muzykę (np. hinduską, klasyczną, celtycką), usiądź wygodnie i rób ćwiczenia oddechowe - głęboko wdychaj, a potem wypuszczaj powietrze. Naukowcy z uniwersytetu we Florencji dowiedli,  że poświęcenie na to zaledwie 30 minut każdego dnia daje imponujące rezultaty  u osób z łagodnym nadciśnieniem.

Reklama

2. Woda kokosowa i banany

Przez 8 tygodni codziennie wypijaj szklankę wody kokosowej, która  jest bogata w elektrolity, a obniżysz ciśnienie krwi. Świetnie wpływa również na pracę serca i układu krwionośnego - obniża cholesterol, hamuje rozwój miażdżycy, działa przeciwzakrzepowo. 

Egzotyczne owoce

Osoby zmagające się ze zbyt wysokim ciśnieniem powinny często sięgać  po banany, ponieważ stanowią one bogate źródło potasu. Ten pierwiastek poprawia kurczliwość włókien mięśniowych serca. Dzięki temu sprawniej i wolniej pompuje ono  krew, czego skutkiem jest obniżenie ciśnienia tętniczego.

  Łyżeczkę suszu lipowego zalej szklanką wrzątku,  odstaw na kwadrans. Pij 2 razy dziennie - na czczo i godzinę przed snem. Lipa, która zawiera witaminy C, PP, sole mineralne i fitosterole, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie. Pita regularnie, leczy przewlekłe problemy krążenia.

Czerwone owoce

Głóg działa rozkurczająco na naczynia krwionośne, przez co obniża ciśnienie i poprawia dotlenienie mięśnia sercowego. Zwiększa siłę i ogranicza częstotliwość skurczów serca.  Zalej 2 łyżeczki owoców głogu szklanką wrzątku, 20 minut zaparzaj. Przecedź. Pij świeży napar przed każdym posiłkiem.

4. Kakao i zioła zamiast soli

Ziarno kakaowca zawiera przeciwutleniacze, które osłaniają naczynia krwionośne, powstrzymują rozwój miażdżycy, zapobiegają zwężaniu  się naczyń krwionośnych i hamują procesy zapalne w ich śródbłonku.   Dwie łyżeczki kakao zaparz  w gorącej wodzie, pij 2 razy dziennie.

Ogranicz spożycie sodu

Każdy, kto ma za wysokie ciśnienie, powinien mniej solić. Najlepiej  w ogóle tego nie robić, a do potraw dodawać zioła, najlepiej świeżych,  co nada im smak i aromat. Warto jeść mniej produktów, które zawierają sól, np. wędlin, konserw czy krakersów lub solonych orzeszków.

5. Czosnek i miód

Pod wpływem czosnku naczynia krwionośne się rozszerzają i spada ciśnienie krwi. Zmniejsza się też jej krzepliwość, a zwiększa zdolność do rozpuszczania zakrzepów. Czosnek działa antymiażdżycowo. Jedz go na surowo, a do potraw dodawaj, jak się już ugotują.

Złocisty nektar

Kawę i herbatę zamień na napój miodowy. Popijaj go cały dzień. Letnią wodą zalej 5 łyżek naturalnego miodu płynnego i odstaw na noc. Rano dolej sok z jednej cytryny i wrzuć kilka jej plasterków. Wymieszaj. Dodaj do mikstury 3/4 litra albo litr letniej wody i  znów pomieszaj. Miód reguluje ciśnienie i wspomaga serce.

Na Żywo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy