Alergia może być przyczyną reumatyzmu
Nasze problemy ze stawami mogą mieć wiele przyczyn, w tym m.in. uczulenie na pokarm, a zwłaszcza na białka mleka.
Sztywność i ból stawów ograniczają naszą zdolność do sprawnego poruszania się, a to nie ułatwia nam życia. Okazuje się jednak, że przynajmniej niektóre przypadki mogą być związane z alergią pokarmową. A w takiej sytuacji nawet lekarstwa nie pomogą. Najpierw trzeba wykluczyć przyczynę. Jak to rozpoznać?
Jeśli bolące stawy łączą się z uczuleniem, wtedy do typowych objawów zwyrodnieniowych dochodzą jeszcze, sygnały charakterystyczne dla alergii, czyli: pokrzywka wysypka atopowe zapalenie skóry przewlekłe zmęczenie, niedokrwistość migreny objawy związane z układem oddechowym, czyli katar sienny, chrypka, zapalenie gardła, świszczący oddech objawy związane z układem pokarmowym - biegunki i zaparcia.
Bolą cię stawy?
Usuń z diety mleko! Badania wskazują, że głównym winowajcą jest mleko. To, co uczula w nim, to białko mleka krowiego. Jedna z jego frakcji (beta-laktglobulina) występuje też w wołowinie i cielęcinie. Inna z kolei (laktoalbumina) w postaci czynnej jest tylko w świeżym mleku, a w przegotowanym już jej nie ma. Z kolei niektórzy mogą się źle czuć po zjedzeniu tylko masła lub śmietany.
Wiele osób często łączy to także z nietolerancją laktozy, ale to dwie różne rzeczy. Po pierwsze laktoza jest cukrem, a nie białkiem, a po drugie, alergia na pokarm ma wpływ na cały organizm i nasz system immunologiczny. Nietolerancja wywołuje natomiast problemy gastryczne (bóle brzucha, wzdęcia, nudności, biegunka).
I w jednym, i w drugim przypadku mleko i jego przetwory nam szkodzą. Aby się o tym przekonać, trzeba je wykluczyć z diety na okres dwóch tygodni i obserwować organizm. Jeśli bóle ustąpią, sprawa jest jasna.
Nie wypijesz kawy bez mleka? Zastąp je sojowym lub migdałowym. Wszystko dla zdrowia stawów.
Zobacz także: