Arnika broń przeciwko stanom zapalnym
Te pachnące, żółte kwiatki rosną na górskich terenach, np. w Sudetach i Karpatach. Obecnie arnika jest pod ochroną, a surowiec do wyrobów farmaceutycznych i kosmetycznych pochodzi z upraw. Ma wiele cennych właściwości.
Redukuje obrzęki i siniaki, bo pobudza krążenie i rozprasza nagromadzone płyny z uszkodzonych tkanek: krew, osocze, limfę. Łagodzi także stan zapalny i działa bakteriobójczo. Pomaga na zaczerwienienia, urazy, a nawet bóle po wysiłku fizycznym. Przyspiesza gojenie się i regenerację uszkodzonych tkanek, ale nie należy jej stosować na otwarte rany.
Nalewka do wcierania
Dwie łyżki pogniecionych kwiatów arniki zalej 0,5 l spirytusu 70 proc. Zamknij szczelnie w szklanym naczyniu i odstaw na dziesięć dni w ciepłe miejsce. Przecedź i przechowuj w naczyniu z ciemnego szkła. Nacieraj bolące stawy i mięśnie. Albo rozcieńczaj w ciepłej wodzie w proporcji łyżeczka nalewki na szklankę wody, namocz kompres i przykładaj na 15 minut przez dwa dni.
Napar do picia
Łyżkę suszonego zioła zalej szklanką wrzątku. Odstaw na 30 minut pod przykryciem. Przecedź i pij raz dziennie po 50 ml przez dwa tygodnie. Do smaku możesz dodać łyżkę miodu. Przechowuj w lodówce.
Zobacz także: