Astygmatyzm

Astygmatyzm jest to wada wzroku, która wynika z nieprawidłowej budowy gałki ocznej, przez co promienie świetlne wpadające do oka załamują się w różnych płaszczyznach. Na siatkówce powstaje wówczas nieostry obraz.

Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa krzywizna rogówki
Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa krzywizna rogówki123RF/PICSEL

Objawy astygmatyzmu:

- częste bóle głowy,

- pieczenie i przemęczenie oczu,

- mrużenie i pocieranie oczu.

Przyczyny astygmatyzmu

Główną przyczyną astygmatyzmu jest nieprawidłowa krzywizna rogówki. Do niezborności widzenia mogą przyczynić się też: ciężka górna powieka, uszkodzenia soczewki lub rogówki, postępująca cukrzyca. W większości przypadków astygmatyzm jest wadą dziedziczną, która pojawia się u dziecka i postępuje wraz z rozwojem.

Leczenie astygmatyzmu

Astygmatyzm wykrywa się za badaniem karometrem - urządzeniem które sprawdza promień krzywizny rogówki i stopień istniejących nieprawidłowości. Niezborność oka leczy się  za pomocą szkieł cylindrycznych. Mają one powierzchnię łamiącą, czyli zakłócają załamywanie się promieni światła. Dzięki temu obarczone wadą oko może zarejestrować prawidłowy obraz. Możliwe jest zastąpienie okularów soczewkami kontaktowymi.

Zabieg laserowy może w 100 proc. wyleczyć astygmatyzm. Można go wykonać u osób, które ukończyły 20 lat. Trwa on około kilkunastu minut i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Rodzaje astygmatyzmu

Astygmatyzm regularny (oku przypisuje się dwie prostopadłe osie optyczne) - najczęściej występuje u noworodków i jest dziedziczony. Przyczyną jest zakrzywiona regularnie rogówka, przez co promienie nie mogą się spotkać w jednym miejscu na siatkówce. Wada jest korygowana za pomocą okularów ze szkłami cylindrycznymi.

Astygmatyzm nieregularny (oko posiada osie optyczne nieprostopadłe) - jego przyczyną jest uszkodzenie rogówki, w wyniku czego rogówka nie ma równego sklepienia. Nieprawidłowa krzywizna jest wówczas nierówna. Wada jest korygowana za pomocą soczewek kontaktowych.

Styl.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas