Reklama

Atopowe zapalenie skóry

To choroba nie tylko małych dzieci. Nie ma na nią leku, ale można łagodzić dolegliwości.

Powszechnie sądzi się, że na atopowe zapalenie skóry chorują głównie niemowlęta i małe dzieci. Zdarza się jednak, że AZS ujawnia się w dojrzałym wieku lub utrzymuje przez całe życie. Na schorzenie to cierpi co czwarty dorosły człowiek na świecie, głównie z Europy i USA. 

Wyprysk atopowy nie jest zakaźny. Skóra dotknięta atopowym zapaleniem nie wygląda ładnie: jest czerwona, tworzą się na niej pękające, sączące się strupy. 

Na powierzchni wyskakują czerwone grudki, które łączą się ze sobą. U dzieci pojawiają się na twarzy i podbródku, u starszych osób natomiast na klatce piersiowej, rękach i nogach, w zgięciach łokciowych, miejscach pod kolanami, na nadgarstkach, karku i szyi, grzbietach rąk oraz wokół oczu i ust. 

Reklama

Swędzenie jest tak silne, że chory nie może powstrzymać się przed drapaniem. A po każdym drapaniu powstają wyraźne pręgi, tzw. przeczosy. Łatwo dostają się do nich bakterie. Jeśli tak się stanie, przeczosy podchodzą ropą. 

Skóra staje się coraz cieńsza i łatwo wówczas o uszkodzenia. Wiele osób obawia się zarażenia tą chorobą, ale nie jest to możliwe. AZS nie jest wywoływane przez chorobotwórcze drobnoustroje. Nie można więc się nią zarazić, nawet podczas bliskiego kontaktu z chorym. Przyczyna nie jest znana. Większość badaczy uważa, że winę za powstanie AZS ponoszą geny. 

U chorych występuje ten sam gen, ale dziedziczy się tylko genetyczną skłonność do atopii. AZS może ujawnić się pod wpływem różnych czynników, takich jak: kurz, pyłki, alergeny pokarmowe (np. jaja, mleko), zanieczyszczenie powietrza, dym papierosowy. 

Chorobę trudno jednak zdiagnozować i odróżnić od zmian, które spowodowały inne czynniki. AZS potwierdza się za pomocą testów z krwi, badając całkowite stężenia przeciwciał IgE. Wynik pozytywny oznacza, że choroba jest wynikiem niewłaściwego funkcjonowania układu odpornościowego.

Podstawą są emolienty - stosuje się je do mycia i smarowania skóry w ciągu dnia. Są to substancje nawilżające i natłuszczające. Uzupełniają naturalnie obecne w skórze lipidy oraz substancje wiążące wodę w skórze, zapobiegając jej utracie. Likwidują także świąd.

Zobacz także: 

Świat & Ludzie
Dowiedz się więcej na temat: atopowe zapalenie skóry

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy