Atopowe zapalenie skóry. Co zamiast sterydów?
Ulgę przyniosą mokre kompresy, olej kokosowy i kąpiel w roztworze z mąki ziemniaczanej. Uważaj też na to, co jesz.
Sterydy od lat podawane są chorym na atopowe zapalenie skóry. Szybko przynoszą poprawę, ale mają też skutki uboczne. Sprawiają, że skóra staje się cieńsza, przebarwiona i rozszerzają się naczynka. Zwiększa się skłonność do zakażeń bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Nierzadko zdarza się też, że po odstawieniu sterydów wraca. Dlatego skórę warto pielęgnować domowymi sposobami.
Zadbaj o dietę
Unikaj produktów, które mogą zaostrzać przebieg choroby. Należą do nich: alkohol, kawa, czarna herbata, cukier i słodycze. Niewskazana jest też pszenica i produkty pszenne (mąki, makarony, pieczywo, ciasta) oraz krowie mleko i jego przetwory. Wiele szkód może przynieść także żywność przetworzona zawierająca konserwanty, barwniki, polepszacze smaku i inne.
Podstawą diety powinny być warzywa, owoce, kasze, mięso, ryby i jajka (nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu) oraz woda.
Stosuj emolienty
Z apteki. Sięgaj po nie 3-4 razy w ciągu dnia. Kupisz je w aptece. To oliwki, balsamy, mleczka do ciała, kremy, maści, a także żele do mycia. Natłuszczają i uelastyczniają skórę. Po ich użyciu na powierzchni skóry powstaje tzw. warstwa ochronna, która z jednej strony zapobiega utracie wody, a z drugiej chroni ją przed działaniem szkodliwych czynników.
Z natury. Nierafinowany olej kokosowy silnie nawilża i wzmacnia barierę lipidową naskórka. Możesz go nakładać bezpośrednio na skórę, albo dodawać do kąpieli - wystarczy łyżka (rozpuść wcześniej olej w kąpieli wodnej) na pół wanny.
Wypróbuj też maść szałwiową (kupisz w aptece, ok. 11 zł), a do przemywań skóry użyj naparu z mięty pieprzowej: łyżeczkę suszu zalej 1/2 szklanki wrzątku i zostaw pod przykryciem na 15 minut.
Podrażnienia złagodzi też pasta z gałki muszkatołowej: utrzyj świeży kawałek i zmieszaj z oliwą z oliwek pierwszego tłoczenia.
Uwaga! Nie dodawaj wody, bo po wyschnięciu pasta będzie trudna do usunięcia.
Rób mokre opatrunki
To specjalne bandaże przeznaczone na skórę. Łagodzą rumień i swędzenie, zapobiegają wysuszeniu skóry. Przykładaj je na chorą skórę 3-4 razy dziennie.
Zobacz także: