Badania USG. Dobrze się do nich przygotujmy
USG to popularny skrót nazwy ultrasonografia. Jest to badanie pozwalające na wykrycie zmian chorobowych i patologicznych w narządach. Badania USG, w przeciwieństwie do badań rentgenowskich, nie narażają chorego na promieniowanie. Zanim się jednak im poddamy, warto dowiedzieć, na czym polegają, jak się do nich przygotować i jak często z nich korzystać.
Jamy brzucha
Lekarze zalecają poddanie się temu badaniu co 2 lata. Wykonywane jest na czczo, więc ostatni posiłek zjedzmy na 8 godzin przed badaniem. Jeżeli będziemy najedzeni, widoczność narządów będzie słabsza. Pamiętajmy też, że w trakcie badania USG jamy brzusznej, pęcherz powinien być wypełniony moczem. Dlatego przed badaniem wypijmy 2-3 szklanki niesłodzonej herbaty lub niegazowanego płynu. Niewskazane jest też palenie papierosów. Uwaga! W niektórych przypadkach konieczne jest zażycie środka przeciw wzdęciom (np. Espumisanu) - najlepiej wieczorem w dniu poprzedzającym badanie i na godzinę przed USG.
Piersi
Profilaktycznie USG piersi powinnyśmy wykonać raz w roku. Zaleca się je głównie kobietom od 18. do 44. roku życia. Także starszym, których piersi zawierają dużo tkanki gruczołowej lub włóknistej. Badaniu należy się poddać w pierwszej połowie cyklu miesiączkowego. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Nie powinno się jedynie używać dezodorantu, talku, balsamu ani kremu. Ważne! Ultrasonografia u pań po czterdziestce powinna być wykonana jako badanie uzupełniające mammografię.
Dopochwowe
Choć jest bezbolesne, może wywoływać lekki dyskomfort. W porównaniu z USG jamy brzusznej, USG dopochwowe jest znacznie dokładniejsze. Wykonuje się je przy pustym pęcherzu, dlatego przed badaniem należy go opróżnić. Zgłaszając się na to USG, powinnyśmy znać dokładną datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki. Wskazania do wykonania badania to m.in.: nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych, bóle podbrzusza lub niepokojące zmiany w obrębie jajników. Miejmy ze sobą wyniki poprzedniego badania.
Dopplerowskie
Pomaga ustalić, czy przepływ krwi w naczyniach i w sercu jest prawidłowy. Badanie żył kończyn dolnych (USG dopplerowskie) służy do oceny stanu naczyń krwionośnych, wykrywania obecności skrzeplin, a także do sprawdzania wydolności żył głębokich. Badanie jest decydujące przy kwalifikowaniu pacjenta do chirurgicznego leczenia żylaków. Do tego badania nie musimy się przygotowywać. Głównymi wskazaniami do jego wykonania są: zakrzepowa choroba żył, ocena układu żylnego przed zabiegiem operacyjnym, żylaki podudzi oraz ból nóg z towarzyszącym obrzękiem.
5 ważnych badań USG
1. USG serca, czyli echokardiografia (UKG, echo), umożliwia ocenę wydolności serca. Warto je wykonać m.in. w przypadku każdego rodzaju omdlenia, częstych bólów oraz zawrotów głowy. Nie nakładajmy balsamu na skórę po kąpieli.
2. USG układu moczowego powinno się wykonywać raz na 2 lata. Na godzinę przed badaniem wypijmy 1 litr wody mineralnej.
3. USG stawu kolanowego ułatwia rozpoznanie przyczyn bólu stawu oraz oceny jego uszkodzenia po urazach.
4. USG tarczycy zaleca się raz do roku wszystkim kobietom, niezależnie od wieku. Ważne w diagnozowaniu zaburzeń pracy tego gruczołu. Koniecznie weźmy poprzednie badanie.
5. USG węzłów chłonnych. Najczęściej oceniane w tym badaniu są węzły pachowe, pachwinowe, szyjne, karkowe oraz podżuchwowe.
CZY WIESZ, ŻE...
✔ Jeśli chodzi o wykonywanie badań USG u dzieci, nie ma przeciwwskazań. W razie potrzeby można je wykonywać wielokrotnie, bez żadnego niebezpieczeństwa dla zdrowia.
✔ Niewykluczone, że dzięki nowoczesnym, mobilnym urządzeniom do USG, takie badanie stanie się niedługo normą na pierwszej wizycie. Lekarze już mogą korzystać z mobilnych głowic do USG, które wystarczy podłączyć do smartfonu z odpowiednim oprogramowaniem, aby uzyskać obraz.
✔ W czasie ciąży zaleca się wykonanie USG trzykrotnie: między 11. a 14. tygodniem ciąży, między 18. a 22. tygodniem i po 30. tygodniu ciąży.