Reklama

Reklama

Bierzesz dużo leków? Przestrzegaj tych zasad

Rano tabletka na nadciśnienie i lek przeciwko reumatyzmowi, w południe tabletka na krzepliwość, wieczorem środek nasenny, prócz tego suplementy diety – i tak przez cały rok. Jak sprawić, żeby organizm jak najlepiej radził sobie z takim obciążeniem?

Gdy lekarz wypisuje receptę, powiedz mu o wszystkich występujących u Ciebie schorzeniach, a także o przyjmowanych lekach. Bo np. dla dobra nerek może być wskazane, abyś zażywała nowy lek trochę inaczej, niż jest to standardowo zalecane.

Stosuj się do zaleceń lekarza

Nie możesz na własną rękę zwiększać ani zmniejszać dawki, zmieniać pory czy okoliczności jej przyjmowania. Jeśli np. podczas terapii nie wolno jeść tłustych rzeczy lub pić nawet wina, powinnaś się tego trzymać. Pamiętaj, że nawet niewielka ilość zakazanego pokarm lub napoju może zmienić działanie leku i ci zaszkodzić.

Reklama

Tabletki popijaj tylko niegazowaną wodą

Inne napoje, a w szczególności soki z cytrusów, mogą zmieniać działanie leków i czynić je trującymi np. dla wątroby. Popijając leki dużą ilością wody (minimum szklanką), chronisz nie tylko wątrobę i nerki, ale też przełyk, który mógłby zostać podrażniony i uszkodzony przez źle spłukane składniki.

Niektóre leki przyjmuj w określonej pozycji

Na przykład leki przeciwko osteoporozie działają drażniąco na przełyk, dlatego po ich przyjęciu lepiej się nie kłaść.

Sprzątaj przy uchylonych oknach

Usuniesz szkodliwe chemikalia i nie dopuścisz, by trafiły przez nos do krwi i wątroby.

Zregeneruj wątrobę

Herbatka z ostropestu. 1/2 łyżeczki suszu zalej szklanką chłodnej wody i wolno doprowadź do wrzenia. Gotuj pod przykryciem 5 minut, odstaw na kwadrans, przecedź do małego termosu. Pij po połowie szklanki 2 razy dziennie po jedzeniu.

Napar z mniszka. Łyżkę suszonych korzeni zalej szklanką wody i powoli ogrzewaj do wrzenia, a następnie gotuj 5 minut. Zestaw z ognia, odczekaj 10 minut i przecedź. Ostudzoną herbatkę pij zawsze przed śniadaniem, obiadem i kolacją.

Rewia
Dowiedz się więcej na temat: leki | wątroba

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama