Boli cię kręgosłup? Umów wizytę u ginekologa

Na podstawie badania USG trudno stwierdzić, czy mamy do czynienia z guzem złośliwym czy niezłośliwym. Mięsaki na ogół szybko rosną. Taki guz potrafi w ciągu pół roku z jednego centymetra urosnąć do 10 cm.

Narzekasz na ból pleców w odcinku lędźwiowym? To mogą być mięśniaki
Narzekasz na ból pleców w odcinku lędźwiowym? To mogą być mięśniaki123RF/PICSEL

Mięśniaki - objawy

Najczęściej pacjentki skarżą się na: przedłużające się, obfite krwawienia miesiączkowe. Mogą przyczynić się do powstania anemii. Norma dotycząca utraty krwi podczas okresu to mniej niż 80 ml, tymczasem w przypadku mięśniaków macicy może to być 200, a nawet 350 ml; krwawienia między miesiączkami; bóle podbrzusza; bolesne współżycie płciowe; ucisk rozrastającego się guza na pęcherz moczowy lub odbytnicę (parcie na mocz, zaparcie stolca); dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego kręgosłupa.

Część pań nie odczuwa żadnych niepokojących zmian, które mogą świadczyć o chorobie, nawet jak mają kilka małych mięśniaków - podkreśla prof. Włodzimierz Baranowski z Kliniki Ginekologii i Ginekologii Onkologicznej Wojskowego Instytutu Medycznego.

- Dlatego, istotne jest, by kobiety regularnie wykonywały badanie USG ginekologiczne, które pozwolą zdiagnozować takie zmiany. Badanie USG powinno być wykonywane raz w roku, a jeśli wykrywa się zmiany guzowate, to badanie takie powinno być wykonywane, co 6 m-cy - jest to okres wystarczający do stwierdzenia tempa wzrostu mięśniaków.

W zależności od lokalizacji w macicy mięśniakom nadajemy odpowiednie nazwy, a ich lokalizacja w macicy ma wpływ na dolegliwości, które odczuwa kobieta:

Mięśniaki podśluzówkowe, znajdują się pod błoną śluzową macicy, rosną do jej wnętrza. Są odpowiedzialne za obfite i długie krwawienia miesiączkowe, dlatego przy braku leczenia, mogą doprowadzić do anemii. Ten rodzaj mięśniaków jest odpowiedzialny z trudnościami zajścia i utrzymania ciąży

Mięśniaki podsurowicze to guzy, które rosną na zewnątrz macicy i uwypuklają się w stronę jamy brzusznej. Nie dają obfitych krwawień. Mogą powodować uczucie pełności w dole brzucha, wzmożone parcie na pęcherz, trudności z jego opróżnianiem lub bezwiedne oddawanie moczu. Jeśli guz uciska jelito grube, bywa przyczyną zaparć.

Czy jest możliwe całkowite wyleczenie mięśniaków macicy?

Mięśniaki macicy często nawracają. Po ich usunięciu, w 42-55 proc. przypadków po zabiegu wykształcają się w macicy nowe mięśniaki. Obecnie jedynym znanym sposobem definitywnego wyleczenia pacjentki z mięśniaków macicy jest operacyjne usunięcie macicy w całości.

Mięśniaki śródścienne powstają w ścianie macicy. Mogą być przyczyną obfitych miesiączek i krwawień między cyklami.

Zobacz także: