Brak satysfakcji w łóżku? To przyczyna

​Która choroba ma negatywny wpływ na erekcję? To możne być cukrzyca. Ta choroba sprzyja nie tylko miażdżycy. Nadmiar cukru we krwi może uszkadzać ważne dla prawidłowego wzwodu włókna nerwowe.

Jeżeli  problem z erekcją pojawia się 7 razy na 10 należny zgłosić się do specjalisty
Jeżeli problem z erekcją pojawia się 7 razy na 10 należny zgłosić się do specjalisty123RF/PICSEL

U mężczyzn chorujących na cukrzycę problemy w sypialni pojawiają się o 10-15 lat wcześniej niż u zdrowych.

Niedawno czasopismo "Diabetic Medicine" opublikowało metaanalizę 145 badań, której głównym autorem jest dr Damiano Pizzol z Operational Research Unit of Doctors with Africa Cuamm w Beira (Mozambik). Jak z niej wynika, zaburzenia erekcji występują u ponad połowy mężczyzn chorujących na cukrzycę.

Badania obejmujące w sumie ponad 88,5 tys. mężczyzn przeprowadzono głównie w Azji i Europie. Połowa badań dotyczyła osób z cukrzycą typu 2 (występująca najczęściej u dorosłych). W jej przypadku zaburzenia erekcji ma 66,3 proc diabetyków, podczas gdy w cukrzycy typu 1 (która ujawnia się zwykle w dzieciństwie lub okresie dorastania) odsetek ten wynosi prawie połowę mniej - 37,5 proc.

Dr Pizzol, zaburzenia erekcji to sygnał alarmowy rozwoju cukrzycy
Dr Pizzol, zaburzenia erekcji to sygnał alarmowy rozwoju cukrzycy123RF/PICSEL

Liczba chorych na cukrzycę typu 2 stale rośnie - nie tylko ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców Ziemi, ale także z powodu epidemii otyłości i starzenia się społeczeństw. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w roku 1980 było na świecie 108 milionów diabetyków - obecnie jest ponad 400 milionów. Ich odsetek wzrósł prawie dwukrotnie - z 4,7 na 8,5 proc.

Jak uważa dr Pizzol, zaburzenia erekcji to sygnał alarmowy rozwoju cukrzycy, często wykrywanej dopiero w kilka lat po wystąpieniu pierwszych objawów. W Polsce bywa to sześć, a nawet osiem lat. U wielu chorych cukrzyca wykrywana jest dopiero wtedy, gdy doszło już do zawału serca czy udaru mózgu.

Gdyby część z nich nie zlekceważyła wcześniejszych zaburzeń erekcji, być może dałoby się zapobiec poważnemu uszczerbkowi na zdrowiu. Nie mówiąc już o tym, że leczenie choroby podstawowej - przyczyny zaburzenia erekcji, poprawia jakość życia seksualnego.

Zobacz także: