Reklama

Reklama

Chemioterapia. Jak ją przetrwać?

Ciężka chemia osłabia i zatruwa organizm. Na szczęście są sposoby, by łagodniej przejść to leczenie.

 

Nudności i wymioty

 Gdy nudności męczą rano, jedz suche produkty, np. tosty, suchary, płatki kukurydziane, biszkopty, pszenne pieczywo (np. kajzerkę). Dokładnie rozgryzaj, aby duże cząstki jedzenia nie zalegały w żołądku, powodując kolejne mdłości. Dania powinny mieć temperaturę pokojową – zimne lub zbyt gorące nasilają nudności.

 Jedz produkty zawierające dużo białka, tj. chude mięso, ryby, jajka. To ważne, bo z białka czerpiesz aminokwasy niezbędne do odbudowy tkanek i przeciwciał.

Biegunka

 Co godzinę pij po pół szklanki różnych płynów. Najlepsze będą: niegazowana woda mineralna, chudy rosół i woda kokosowa. Zwłaszcza ta ostatnia dostarczy Ci dużej ilości elektrolitów zapobiegających odwodnieniu.

Reklama

 W ciągu dnia zjedz 2 banany. Są bogate w potas, dzięki czemu także uzupełnisz stracone podczas biegunki elektrolity i zapobiegniesz odwodnieniu. Bogate w potas są także ziemniaki pieczone ze skórką, awokado, polędwiczka wieprzowa.

Codziennie zjedz porcję (szklankę purée) marchewki, dyni lub  ziemniaków. Jedną średniej wielkości marchewkę, 1dużego ziemniaka i cząstkę niewielkiej dyni ugotuj w wodzie lub na parze. Zmiksuj na purée, dolewając pół szklanki wody.

Wypadanie włosów

 Wychodząc na dwór noś czapkę, chustkę, turban. Pomogą utrzymać ciepło. Unikaj miejsc o bardzo niskiej lub wysokiej temperaturze, np. bezpośredniego promieniowania słonecznego, mroźnego powietrza.

To pomoże usunąć toksyny

 Kąpiel w soli espom. Do wanny ciepłej wody dodaj 2 szklanki soli epsom, inaczej siarczanu magnezu (8 zł za 1 kg). Poczekaj, aż sól całkowicie się rozpuści. Bierz kąpiel przez 20 minut. Dla dodatkowego nawilżenia skóry, która podczas chemioterapii jest bardzo przesuszona i swędzi, dodaj pół szklanki oliwy z oliwek lub oliwki dla dzieci. Ważne! Do mycia ciała nie używaj żelu pod prysznic, bo osłabią działanie soli. Bierz taką   kąpiel 3 razy w tygodniu. Gorąca woda z dodatkiem soli epsom otwiera w skórze wszystkie pory, co pozwala na uwolnienie się z ciała toksyn i metali ciężkich dostarczonych z chemią. Umożliwia też wchłanianie w skórę składników mineralnych znajdujących się w soli – magnezu i siarczanu.
 Babka płesznik. Raz dziennie na pół godziny przed posiłkiem zjedz łyżeczkę nasion babki płesznik. Zalej je 1/4 szklanki przegotowanej i ostudzonej wody. Odstaw do lekkiego spęcznienia. Ta kuracja pomoże oczyścić organizm, głównie wątrobę i nerki, z toksyn dostarczonych w trakcie chemioterapii. Nasiona babki zażywaj przez cały okres leczenia.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy