Co ci grozi w tropikach

Biały piasek egzotycznych plaż zachęca do spacerów boso, a lazurowa woda zaprasza do kąpieli. Bądź jednak ostrożna, bo w ciepłych krajach czyhają na nas stworzenia wywołujące groźne choroby.

 
 © Panthermedia
Wakacje w raju? Uważaj, aby nie zamieniły się w koszmar
 poboczem.pl

Coraz częściej wypoczywamy w egzotycznych zakątkach świata. Przed wyjazdem warto wiedzieć, skąd może nadejść niebezpieczeństwo i co robić, aby nie zachorować.

Owady na cenzurowanym

Spacer po dzikiej plaży może się zakończyć tungozą. Tę chorobę wywołują pchły piaskowe. Gdy ugryzą, zaczynasz się drapać. I właśnie w tych rozdrapanych ranach może dojść do groźnej infekcji prowadzącej do gangreny albo sepsy. Dlatego po piasku zawsze spaceruj w pełnych butach (nie w klapkach lub sandałach).

Aby zabepieczyć się przed komarami przenoszącymi malarię, używaj środków odstraszających. Śpij pod moskitierą i nigdy nie wyłączaj wentylatora lub klimatyzacji (komary nie lubią zimna i ruchu powietrza). Wieczorami i o świcie zakładaj ubranie z długimi rękawami i nogawkami.

Wodne stworzenia

Unikaj kąpieli i moczenia nóg w stawach i rzekach o bardzo wolnym nurcie. W wodach stojących żyją robaki (przywry), które wnikają do organizmu, wywołując groźną schistosomatozę. W ciepłych morzach niebezpieczne są jeżowce. Ich kolce z łatwością wbijają się w skórę. I chociaż usunięcie kolca jest bolesne, koniecznie trzeba to zrobić, a ranę przemyć wodą utleniona i zabezpieczyć plastrem.

Aby uniknąć cierpienia, gdy chodzisz po morskich skałach, zawsze zakładaj gumowe buty. Uważaj też na meduzy, które mogą mocno poparzyć.

To cię powinno zaniepokoić

Gorączka co 2–3 dni, biegunka, ostry nieżyt jelitowy, zaburzenia zachowania występujące po powrocie z krajów Afryki Środkowej, Azji Południowo- -Wschodniej oraz Ameryki Południowej – to może być malaria. Biegunka, często z krwią, po pobycie w Turcji, Egipcie, Tunezji, ale też w Hiszpanii, Grecji i Izraelu. Tak objawia się ameboza (czerwonka)

JOG

Tele tydzień 27/2011

Tele Tydzień
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas