Co cię uchroni przed zapaleniem jajników?

Zapalenie jajników to poważny problem: bolesne skurcze brzucha, upławy, podwyższona temperatura, czasem mdłości i wymioty. Konieczny jest wtedy antybiotyk oraz leki przeciwzapalne. Lepiej więc nie dopuścić do choroby. Co robić?

Noś bawełnianą bieliznę, a zimą grube rajstopy do spódnic i legginsy pod spodnie
Noś bawełnianą bieliznę, a zimą grube rajstopy do spódnic i legginsy pod spodnie123RF/PICSEL

Ciepło się ubieraj

Dbaj o to, aby dolna część kręgosłupa i pupa nie wyziębiały się. Noś bawełnianą bieliznę, a zimą grube rajstopy do spódnic i legginsy pod spodnie. Zakładaj bluzki, swetry i kurtki sięgające za pupę. Nie siadaj na mokrej ziemi, na zimnych ławkach, szczególnie tych kamiennych.

Postaw na ciepłe posiłki 

Dostarczają dużo energii potrzebnej na ogrzanie organizmu. Wychłodzone ciało częściej jest atakowane przez infekcje. W okresie jesienno-zimowym ideałem byłoby ciepłe śniadanie (np. talerz płatków owsianych, pszennych, kukurydzianych z ciepłym mlekiem). Na obiad tradycyjnie zupa (przynajmniej 2 razy w tygodniu warzywna).

Jedz kiszonki i jogurty 

Kiszona kapusta, ogórki, zakwas buraczany oraz jogurty zapewniają równowagę flory bakteryjnej układu pokarmowego, a to ogranicza rozwój niekorzystnych dla zdrowia bakterii lub wirusów.

Sięgaj po czosnek 

Najlepiej jeden ząbek dziennie, na surowo, 20 minut po obraniu, gdyż w tym czasie uwalniają się cenne substancje o silnym działaniu bakteriobójczym. Podobne właściwości ma cebula. Zapach czosnku i cebuli niweluje natka pietruszki.

Zobacz także:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas