Co język mówi o twoim zdrowiu?

Zmiana koloru, wypryski, owrzodzenia. Czy to są niepokojące objawy?

Codziennie, gdy myjesz zęby, czyść i oglądaj swój język
Codziennie, gdy myjesz zęby, czyść i oglądaj swój język123RF/PICSEL

Tradycyjna medycyna chińska traktowała wygląd języka jako jeden z wyznaczników kondycji całego organizmu. Ale i współczesna medycyna uważnie przygląda się temu narządowi.

Zdrowy język powinien być gładki, jędrny i lekko wilgotny. Powinien mieć bladoczerwony kolor i być pokryty bardzo cienką białą warstewką. Sprawdź, co można wyczytać z języka.

Biały nalot. Pojawia się u większości osób. Za ten kolor odpowiedzialne są brodawki smakowe, a także bakterie żerujące na resztkach pokarmów. Jeśli jednak nalot jest bardzo intensywny i robi się coraz bielszy, może to oznaczać grzybicę. Sprzyja jej przyjmowanie antybiotyków i innych leków, które prowadzą do zachwiania równowagi flory bakteryjnej m.in. w jamie ustnej (np. wziewnych sterydów). Gdy lekarz rozpozna grzybicę, konieczne jest przyjmowanie leków antygrzybiczych. Po kuracji zaleca się zażywanie probiotyków.

Brązowy, fioletowy, ciemnoszary kolor. Może być oznaką problemów trawiennych lub niedotlenienia organizmu.

Zabarwienie purpurowe, sinawe lub ciemnoszare mogą świadczyć o niedoborze witamin z grupy B: B12 i B2. Warto skonsultować to z lekarzem, który zleci badania i leki.

Ale uwaga! Nie wpadaj w panikę! Zmiana koloru może być spowodowana np. wypiciem soku z czarnej porzeczki.

Zanim umówisz się na wizytę u lekarza, przyjrzyj się językowi uważnie przez 2-3 dni. Śledź też inne objawy, np. bóle brzucha.

Wypryski, afty, owrzodzenia. Mogą pojawiać się na języku, gdy organizm jest osłabiony lub po terapii antybiotykowej. Jeśli jest ich kilka, są duże i bolesne, to powinnaś sięgnąć po preparat w żelu, sprayu lub płynie, które mogą pomóc (w aptece bez recepty, np. Dentosept A, Sachol, Dezaftan). Pomaga także gencjana, która (naniesiona wacikiem na ranki) odkaża i uśmierza ból. Większość zmian, takich jak afty, znika w ciągu 7- 10 dni.

Żółta barwa. Bywa spowodowana infekcją bakteryjną lub cofaniem się kwasów żołądkowych. Refluks zaburza bowiem naturalną równowagę bakteryjną w jamie ustnej. Niekiedy podobny kolor towarzyszy chorobie wrzodowej żołądka. Trzeba skonsultować to z lekarzem.

Niepokojące objawy konsultuj z lekarzem
Niepokojące objawy konsultuj z lekarzem123RF/PICSEL

Dentysta ogląda język

Każdy stomatolog podczas wykonywanego przeglądu zwraca uwagę na wygląd języka, nawet jeśli o tym nie mówi. Istotny jest nie tylko kolor języka, ale pojawiające się przebarwienia, afty czy nadżerki. To dla stomatologa źródło wiedzy o chorobach jamy ustnej.

Botox na włosyStyl.pl
Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas