Co może woda?

Naprawdę wiele – może poprawić pracę mózgu, koncentrację, pamięć oraz zapobiegać otyłości. Takie korzyści płyną z odpowiedniego nawodnienia. To szczególnie ważne u dzieci i u osób starszych!

Osoby, które piją około 2 litrów wody dziennie, rzadziej chorują na serce!
Osoby, które piją około 2 litrów wody dziennie, rzadziej chorują na serce!123RF/PICSEL

Odpowiednie nawodnienie wspomaga pracę mózgu, a tym samym przekłada się na poprawę zdolności koncentracji uwagi i samopoczucia czy większą zdolność zapamiętywania. To kwestie niezwykle ważne. W końcu 79% mózgu to woda. Nawet lekkie odwodnienie znacznie obniża zdolność uczenia się.

Tymczasem osoby pracujące w biurze lub dzieci w szkole na ogół piją za mało. Dlatego zadbaj o to, by zawsze mieć pod ręką butelkę wody, a nie tylko kawę.

Picie wody zapobiega otyłości. Przede wszystkim dlatego, że nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii jak dosładzane herbaty czy soki, które dominują w naszym jadłospisie. Ograniczając spożycie cukru, często koncentrujemy się na jedzeniu, zapominając o napojach. Tymczasem w jednej szklance soku pomarańczowego z kartonu jest go niemal tyle samo, co w szklance coca-coli! "Woda jest jednym z podstawowych makroskładników diety. W wielu badaniach udowodniono, że jej picie przez dzieci jest jednym z elementów profilaktyki otyłości i skutecznym postępowaniem w jej leczeniu", podkreśla nasza ekspertka, prof. dr hab. n. med. Halina Weker.

Woda pomaga na ból głowy i na stawy. Ta dolegliwość najczęściej spowodowana jest nieodpowiednim uwodnieniem tkanki mózgowej. Niedobór wody w organizmie przekłada się też na zmniejszenie zdolności do wysiłku, wydolności oddechowej i wytrzymałości mięśniowej. Woda wchodzi w skład mazi stawowej, która determinuje właściwą ruchliwość stawów. Dlatego zawsze zabieraj i dawaj dziecku butelkę wody na trening.

Woda dodaje energii, bo poprawia metabolizm. Utrzymanie odpowiedniego uwodnienia komórek sprawia, że sprawnie przebiegają w nich reakcje biochemiczne. Poza tym picie odpowiedniej ilości wody powoduje, że serce nie musi pracować zbyt intensywnie, bo pompuje mniej gęstą krew

Jak przekonać dziecko do picia wody

Nie zakładaj, że maluch jej nie lubi. Upodobania smakowe dzieci często zależą od otoczenia, a nie ich własnych preferencji. Założenie, że dziecko woli to, co słodkie i kolorowe wcale nie musi być uzasadnione.

Ważne, by woda zawsze była blisko. Badania potwierdzają, że pijemy nie tylko chętniej, ale też więcej, gdy napój znajduje się w zasięgu ręki. To prosty i skuteczny trik do szybkiego wykorzystania. Niech woda będzie zawsze na stole w kuchni lub na biurku w pokoju dziecka.

Chwal za jej picie. Wykorzystaj każdą okazję, by podać wodę i chwal dziecko za każdy wypity łyk. Małe porcje i regularne nawadnianie jest bardziej efektywne niż wypicie od razu całej szklanki płynu.

Rozcieńczaj soki wodą w coraz większej ilości - w ten sposób zmniejszysz preferencję słodkiego smaku.

SHOW 6/2017

Show
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas