Co robić, by smog nam nie szkodził?

Zimą coraz częściej powietrze jest bardzo zanieczyszczone. Toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła. Jak się przed tym chronić?

 Niektóre rośliny doniczkowe neutralizują związki chemiczne wchodzące w skład smogu
Niektóre rośliny doniczkowe neutralizują związki chemiczne wchodzące w skład smogu123RF/PICSEL

Oddychaj tylko nosem

Gdy wychodzisz na zewnątrz, unikaj oddychania ustami. Po powrocie ze spaceru, dokładnie umyj twarz, aby zmyć zanieczyszczenia.

Zainwestuj w kwiaty

Niektóre rośliny doniczkowe neutralizują związki chemiczne wchodzące w skład smogu, Są to paproć, skrzydłokwiat i wężownica.

Pij zieloną herbatę

Zaparz ją i wypij zaraz od razu po powrocie do domu. Zielona herbata zawiera sporo antyoksydantów i oczyszcza organizm.
Oprócz niej popijaj przez cały dzień wodę, aby gardło było dobrze nawilżone. To sprawi, że mniej szkodliwych pyłów przeniknie w głąb dróg oddechowych. Zanieczyszczenia przykleją się do wilgotnych ścianek gardła (będzie ono pełniło pewnego rodzaju filtr) i nie przenikną do oskrzeli i płuc.

Jedz warzywa i owoce

Niektóre warzywa i owoce działają antysmogowo. Pomagają usuwać toksyczne substancje wdychane z powietrzem, odtruwają organizm. Są to np. cebula, jabłka, buraki, brokuł, winogrona, pomidory, awokado,
grejpfrut, kapusta, czarna porzeczka, natka pietruszki, papryka, brukselka. Jedz codziennie przynajmniej 4 produkty z naszej listy (garść lub sztukę).

Noś maseczkę

Maskę przeciwpyłową kupisz w każdej aptece. Najlepsza jest maska p3 (ok. 100 zł). Zatrzymuje ona 99,5 proc. cząsteczek o średnicy do 0,5 µm. Jest to obecnie najgęstszy dostępny filtr zapewniający najpełniejszą ochronę przed zanieczyszczonym powietrzem.

Sprawdzaj poziom zanieczyszczeń

Gdy komunikaty w radiu, telewizji (najlepiej słuchać regionalnych mediów) informują o wysokim poziomie zanieczyszczeń, jeśli to tylko nie jest konieczne – nie wychodź na zewnątrz i nie wietrz w tym czasie mieszkania. Sama też możesz sprawdzić, czy jest bezpiecznie.

Test odkurzacza

Wylot rury odkurzacza zasłoń płatkiem kosmetycznym, przymocowując go taśmą po bokach rury. Włącz odkurzacz i wystaw za okno na 3 minuty. Jeśli na płatku są mocno czarne smugi, powietrze jest średnio zanieczyszczone, wyjdź jedynie na krótko.

Aplikacja

Wejdź do Sklepu Play, wpisz do wyszukiwarki aplikację Kanarek – ostrzeżenia o smogu. Zainstaluj ją. Na liście stacji informujących o stopniu zanieczyszczenia znajdź tę z Twojej okolicy. Sprawdzaj informacje na bieżąco.

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas