Reklama

Reklama

Co robić, gdy boli cię szczęka i żuchwa?

Zapalenie stawu skroniowo-żuchwowego leczy się u dentysty. Możesz je wspomóc domowymi sposobami.

Zrób zimny okład

Zadziała przeciwzapalnie.

Przygotuj kostki lodu. Zawiń je w lnianą ściereczkę. Trzymaj okład w bolącym miejscu 15 minut. Zabieg wykonuj 3 razy dziennie. Pamiętaj, aby nie kłaść lodu bezpośrednio na skórę, bo łatwo o odmrożenie.

Masuj

Rozluźnij mięśnie.

Opuszkami palców masuj okolice karku za i pod uszami. Rób to około 5 minut. Następnie połóż palce pod potylicą i przez kolejne 5 minut delikatnie uciskaj mięśnie karkowe - przyciśnij, chwilkę przytrzymaj i puść.

Trzymaj się prosto

Popracuj nad prawidłową postawą ciała.

Reklama

Pilnuj tego zwłaszcza podczas pracy, oglądania telewizji czy rozmowy przez telefon. Pamiętaj, aby siedzieć z wyprostowanymi plecami. Nie otwieraj też niepotrzebnie ust, bo powoduje to dodatkowe napięcia. Uważaj, aby język spoczywał w normalnej pozycji. Oddychaj przez nos.

Włącz do diety

Oliwę z oliwek i ryby.

W ciągu dnia wypij 2 łyżki oliwy z oliwek, a cztery razy w tygodniu zjedz porcję (100 g) ryby morskiej, tj. dorsza, śledzia, halibuta lub makreli. Zawarte w nich kwasy omega-3 poprawiają ruchomość stawów i łagodzą stany zapalne.

Galaretkę z kurzych łapek.

Jedz ją co 2 dni przez 2-3 tygodnie. To dawka naturalnego kolagenu budującego chrząstkę stawów i opóźniającego proces zwyrodnienia stawów.

2 razy w tygodniu zjedz świeżego ananasa.

Zawiera bromelainę, która działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie - podobnie jak przeciwbólowe niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Ważne! Dieta powinna być oparta na miękkich pokarmach. Warzywa gotuj lub ścieraj na drobnej tarce. Zamiast kawałka mięsa, zjedz klopsik. Miksuj zupy.

Tego nie rób

Unikaj cukru, słodyczy, nadmiaru soli oraz tłustych potraw - sprzyjają rozwojowi stanów zapalnych.

Ogranicz ilości kawy i napojów z kofeiną. Produkty te wypłukują z organizmu wapń, który jest składnikiem stawów i kości.

Nie obgryzaj paznokci i warg. Nie podpieraj brody ręką.

Nie żuj gumy. Może nasilić bóle.

Rewia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy