Co robić, gdy ugryzie cię kleszcz
Momentu wkłucia się kleszcza w skórę nie czujesz, ponieważ wydziela on substancję znieczulającą. Zanim kleszcz napije się krwi, wygląda na skórze jak mała czarna lub brązowa grudka. Opity krwią przypomina borówkę przyczepioną do skóry. Co robić, gdy po spacerze zauważymy kleszcza na ciele?
Krok 1: Usuń kleszcza
Masz dwa wyjścia: możesz pojechać na pogotowie lub samodzielnie wyjąć kleszcza. Im szybciej to zrobisz, tym lepiej - usunięcie kleszcza przed upływem 24 godzin od jego wkłucia znacząco zmniejsza ryzyko zarażenia bakteriami boreliozy. Użyj pęsety - złap go jak najbliżej skóry (tylko nie za opity krwią brzuch) i wyciągnij zdecydowanym ruchem ku górze. Miejsce po wyjęciu pajęczaka zdezynfekuj spirytusem salicylowym lub Octeniseptem.
Krok 2: Przez miesiąc obserwuj miejsce wkłucia
Gdy w ciągu miesiąca od wkłucia kleszcza pojawią się objawy grypopodobne, jak gorączka, ból głowy, stawów, mięśni, osłabienie, uczucie ogólnego rozbicia może to świadczyć o zakażeniu boreliozą lub wirusem wywołującym kleszczowe zapalenie mózgu, zgłoś się do lekarza.
Krok 3: Po 2 miesiącach od ukąszenia zrób testy
Możesz wykonać test na obecność przeciwciał IgM i IgG przeciw krętkom Borrelii we krwi (najpierw test ELISA, a dla potwierdzenia test Western-blot). Nie rób ich jednak wcześniej niż 5-6 tygodni od wkłucia kleszcza. Dopiero po tym czasie pojawiają się przeciwciała we krwi. Pamiętaj jednak żaden z powyższych testów nie daje 100 procent pewności, że doszło lub nie do zakażenia boreliozą. Ważne! Wyjętego kleszcza możesz oddać do laboratorium, aby sprawdzić, czy jest zakażony boreliozą. Jeśli jednak wynik będzie pozytywny (wykaże, że kleszcz jest zakażony), nie musi to oznaczać, że pajęczak nas zaraził. A nawet jeżeli tak się stało, nasz układ odpornościowy może sam zwalczyć infekcję.
Preparat odstraszający kleszcze
Łyżkę suszonego liścia szałwii wymieszaj z łyżką suszonego kwiatu lawendy. Zalej 3/4 szklanki wrzącej wody. Parz pod przykryciem ok. 30 minut. Do wystudzonego naparu dodaj sok wyciśnięty z jednej cytryny. Wymieszaj. Przelej płyn do małej buteleczki, najlepiej z atomizerem (kupisz w sklepach typu 1001 drobiazgów). Przed użyciem wstrząśnij buteleczkę. Spryskaj płynem lub posmaruj skórę, a także ubranie.
Uwaga! Do odstraszania kleszczy możesz też użyć świeżych ziół, np. nacierając skórę liśćmi świeżej mięty, melisy, piołunu lub wrotyczu pospolitego. Liście wybranego zioła lekko zgnieć liście w dłoni, aby puściły sok i natrzyj dokładnie skórę.
Zobacz także: