Reklama

Co robić, żeby się wyspać

Czasem zmiana jednego złego nawyku rozwiąże problem, np. unikanie przed snem zielonej herbaty

Silne bóle

Gdy coś cię boli i budzisz się w nocy, ulgę przyniesie ułożenie ciała do snu we właściwej pozycji. 

Co robić? Przy bólu głowy połóż się, a po obu stronach głowy ułóż małe poduszki (ograniczą ruch głowy). Przy bólu brzucha - na lewym boku i włóż poduszkę między kolana. Gdy bolą plecy, połóż się na wznak i pod kolana oraz kręgosłup lędźwiowy włóż zrolowany ręcznik lub wałek, a przy bólu kręgosłupa szyjnego - na wznak, pod szyję zwinięty ręcznik. Gdy boli kolano, śpij na boku z lekko ugiętymi nogami (bolące kolano na górze). Między nogi włóż poduszkę lub złożony koc. 

Reklama

Parcie na pęcherz

Kilka razy w nocy wstajesz do toalety? Często dzieje się to z powodu leków lub ziół moczopędnych przyjmowanych w godzinach wieczornych.

Co robić? Moczopędnie działają leki na nadciśnienie, na chore nerki i niewydolność krążenia. Jeśli je zażywasz, ustal z lekarzem, żeby ich ostatnią dawkę przyjąć po południu, a nie przed snem. Koniecznie ogranicz stosowanie soli - do maksymalnie jednej płaskiej łyżeczki dziennie. Ogranicz też na co dzień jedzenie słonych produktów. Sól zastąp ziołami. 

Nocne poty

To jeden z objawów menopauzy. Możesz go złagodzić ziołową kuracją albo naprzemiennym prysznicem. 

Co robić? 30 minut przed snem wypij napar z szyszki chmielu - łyżeczkę ziół zalej 3/4 szklanki wrzątku, parz ok. 15 minut pod przykryciem. Przecedź i wypij ciepły napar. Pomoże też chłodny prysznic przed snem lub w nocy, gdy budzisz się zlana potem. Chłodną wodą polewaj najpierw jedną nogę, potem drugą. Zacznij od palców i prowadź strumień po zewnętrznej stronie stopy do pięty, potem po wewnętrznej stronie. Następnie po łydce do zgięcia kolana, potem w dół po piszczeli. Na koniec polewaj przez 5 sekund samo kolano. Ponadto na nocnym stoliku miej zawsze małą miseczkę z wodą i myjką. Gdy poty budzą cię w nocy, będziesz mogła szybko ochłodzić ciało, co ułatwi ponowne zaśnięcie. 

Późna kolacja

Zbyt szybko po kolacji kładziesz się do łóżka. Zalegające w żołądku jedzenie obciąża organizm, a pozycja leżąca utrudnia trawienie. 

Co robić? Kolację zjedz zawsze 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka. Powinna być lekkostrawna. Unikaj potraw tłustych, smażonych, marynowanych. Wybieraj raczej węglowodany (makaron), białko (chude sery, drób, ryby). Staraj się też unikać wieczorem czosnku, cebuli, pieprzu oraz imbiru. Po kolacji zjedz 3-4 migdały, powoli i dokładnie je rozgryzając. Gdy masz zgagę, postaraj się spać na lewym boku albo na wznak z uniesioną głową i klatką piersiową o 15 cm.

Zobacz także:


Rewia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy