Co zamiast cukru?
Nie tuczą, nie psują zębów, a są słodkie jak cukier.
Najlepiej w ogóle wyeliminować z diety zwykły cukier, ale nie każdy potrafi żyć bez słodkości. Jakie zamienniki cukru dadzą nam słodycz, a nie zrujnują zdrowia, zębów i figury?
Ksylitol pozyskuje się z kory brzozy (zawierają go także niektóre owoce, np. maliny). Ma o połowę mniej kalorii niż cukier - 1 łyżeczka (5 g) to tylko 12 kcal. Ksylitol ma niski indeks glikemiczny (IG 8) i nie powoduje szybkiego wzrostu poziomu glukozy i insuliny. Jest droższy niż cukier (od 17 zł za 1 kg). Do ksylitolu należy się przyzwyczajać powoli.
Stewia to roślina, którą można uprawiać w ogródku lub doniczce. Słodycz zawdzięcza glikozydom. Praktycznie nie ma kalorii, a jest znacznie słodsza od cukru. Jest bezpieczna dla diabetyków i osób chorych na fenyloketonurię. Zawiera kwas foliowy, witaminy z grupy B, wit.C, także magnez, chrom, wapń, potas, cynk, żelazo, selen. Kosztuje ok. 12 zł za 150 g.
Owoce, np. winogrona, banany, jabłka, gruszki zawierają zarówno glukozę, jak i fruktozę (czyli cukry proste), ale też skrobię (czyli cukry złożone), jak np. banan. Prócz tego mają błonnik, dzięki któremu są przyswajalne przez organizm nieco wolniej niż zwykły cukier. Są też bogatym źródłem cennych pierwiastków, np. potasu.
Zobacz także: