Co znaczą bóle stawów
Bardzo często ich przyczyną są urazy. Z drugiej strony mogą być objawem poważnych chorób. Po czym je rozpoznać?
Kolana
O urazy kolan niestety nietrudno. Niemal wszystkie dyscypliny sportu są dla nich obciążeniem. Dlatego bardzo ważna jest rozgrzewka i trenowanie pod okiem specjalisty lub po konsultacji z lekarzem. Jeśli ból pojawia się bez wyraźnej przyczyny, nie lekceważ go!
Silny ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry mogą wskazywać na infekcję bakteryjną. Przyczyną często bywa skaleczenie lub nieprawidłowe podanie leków, np. sterydowych. Przyjmowanie tabletek przeciwbólowych czasowo złagodzi dolegliwości, ale nie wyeliminuje jej przyczyny. Skuteczne będą antybiotyki. Aby dobrać odpowiedni lek, konieczne jest pobranie płynu stawowego na posiew.
Obrzęk, gorączka i ból to sygnały ostrzegawcze boleriozy. Ta poważna choroba odkleszczowa może grozić zniszczeniem stawu. Zazwyczaj poprzedza je pojawienie się zmian skórnych w postaci tzw. rumienia wędrującego. Im wcześniej podejmiesz leczenie, tym lepiej. Pomoże dłuższa terapia antybiotykowa.
Ból i wysięk, czyli tzw. woda w kolanie mogą być objawami reumatoidalnego zapalenia stawów. Kiedy skóra w tym obszarze jest cieplejsza, sina lub zaczerwieniona, a po przebudzeniu czujesz sztywność stawu, która utrzymuje się do godziny, skonsultuj się z reumatologiem. Jeśli będziesz zwlekać, może czekać cię operacja. Standardowe leczenie polega na podawaniu leków i rehabilitacji. Warto też unikać stresu, który sprzyja chorobie.
Dolegliwości przy schodzeniu ze schodów i tzw. trzeszczenie stawów świadczą często o zmianach zwyrodnieniowych. Ich przyczyną są wiek i przeciążenia. Ulgę przynoszą leki podawane do stawu, maści i fizykoterapia.
Łokcie
Ten staw tworzą trzy kości: ramienna, promieniowa i łokciowa. Nie jest chroniony przez duże grupy mięśniowe, łatwo więc o urazy.
Silny ból z boku łokcia, który nasila się przy ucisku może oznaczać, że doskwiera ci tzw. łokieć tenisisty. Wywołują go przeciążenia mięśni nadgarstka i pleców, i związane z nimi powstanie narośli kostnych. W terapii wykorzystuje się elektromagnetyczną falę uderzeniową (ESWT), zastrzyki z własnego osocza i fale radiowe.
Opuchlizna i zgrubienie na tylnej stronie łokcia - tak objawia się zapalenie kaletki. Może je wywołać długie podpieranie się na łokciach, uraz lub niezdezynfekowanie rany. Jest to stan zapalny tkanki znajdującej się pod ścięgnami mięśni prostujących. Pomogą zimne okłady i niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Nadgarstki
Nadgarstek ma bardzo skomplikowaną budowę anatomiczną. Przebiegają w nim nerwy ścięgna oraz naczynia odpowiadające za prawidłową funkcję ręki. Ból utrudnia wykonywanie codziennych czynności
Ból dłoni i nadgarstka, który pojawia się w czasie ruchu, a potem w stanie spoczynku, plus drętwienie i mrowienie towarzyszą chorobie znanej jako zespół cieśni. Jest ona wynikiem długotrwałego ucisku na nerw. Czasem wystarczą leki przeciwzapalne, fizykoterpia oraz stosowanie jonoforezy, ultradźwięków lub prądów TENS. Najczęściej jednak wymagana jest operacja.
Silny ból i napięcie ścięgien sugerują zespół Quervaina, nazywany też kciukiem matki. Prosty test diagnostyczny polega na wyprostowaniu i odwiedzeniu kciuka oraz złożeniu w pięść pozostałych palców. Ostry ból nadgarstka świadczy o schorzeniu. Przyczyną są przeciążenia wynikające z częstego mocnego chwytania, przy jednoczesnym odciąganiu ręki (jak przy noszeniu dziecka). Częściowe unieruchomienie od przedramienia do kości śródręcza oraz leki przeciwzapalne pomogą, jeśli szybko poznasz diagnozę. W przeciwnym razie należy operacyjnie naciąć pochewkę.
Obrzęk i ocieplenie okolicy niedawnego złamania pojawiają się, gdy mamy do czynienia ze stawem rzekomym. Takie patologiczne ruchome połączenie powstaje, jeśli złamane kości źle się zrastają. Dzieje się tak często m.in. przy zaburzeniach hormonalnych czy cukrzycy lub osteoporozie. W tym przypadku konieczna bywa operacja, ale pomaga też elektrostymulacja i terapia ultradźwiękowa.
Biodra
Ból w biodrze może wpływać na mimowolną zmianę postawy. Odciążając bolącą stronę, zaczynasz utykać. Możesz też mieć problemy z równowagą.
Kłucie po długim spacerze po twardym podłożu (jak chodnik) oznacza najczęściej przeciążenie stawu biodrowego. Zwykle wystarczy odpoczynek, a ból ustępuje po klilku dniach.
Sztywność stawu i ból przy poruszaniu promieniujący do pachwiny i kolana odczuwa się przy koksartrozie. To zwyrodnienie polegające na starciu chrząstki stawowej. Podstawą leczenia jest rehabilitacja, najczęściej wymagana jest też endoprozoplastyka, czyli operacja wszczepienia endoprotezy w miejsce zniszczonego stawu.
Bóle stawów po całym dniu mogą wiązać się z masą ciała, która wpływa na ich obciążenie. Szczególnie groźne dla bioder jest gwałtowne przytycie w wieku okołomenopauzalnym. Zdrowa dieta i ruch pomogą uniknąć przeciążeń.
SHOW 12/2017