Cukrowa pułapka. Jak w cztery tygodnie się z niej uwolnić

Często w naszej diecie jest za dużo cukru. Jego nadmiar prowadzi do miażdżycy, cukrzycy, grzybicy, nawet przeziębień! Warto więc zmienić nawyki.

Chęć na coś słodkiego to też często sygnał organizmu, że domaga się tłuszczu, którego dostarczyłaś mu za mało. Wtedy sięgnij po zdrowy tłuszcz, np. zjedz awokado, kilka orzechów, sałatkę z łyżką oliwy z oliwek.
Chęć na coś słodkiego to też często sygnał organizmu, że domaga się tłuszczu, którego dostarczyłaś mu za mało. Wtedy sięgnij po zdrowy tłuszcz, np. zjedz awokado, kilka orzechów, sałatkę z łyżką oliwy z oliwek.123RF/PICSEL

Tydzień 1 i 2

Do herbaty i kawy dodawaj  o połowę mniej cukru. Jeśli do tej pory słodziłaś 2 łyżeczki, teraz wystarczy jedna, jeśli jedną - teraz pół. Zobaczysz, jak szybko kubki smakowe przyzwyczają się do mniejszej ilości cukru.

Jedz posiłki o stałych porach. Zaplanuj je w równych odstępach czasu, najlepiej co 3 godziny. W ten sposób utrzymasz stężenie glukozy we krwi na stałym poziomie, unikniesz napadów głodu i nagłej ochoty na słodycze. Na domowe wypieki i słodycze pozwalaj sobie jednak nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Gazowane napoje i soki z kartonu zastąp wodą smakową. Sama zrób napój z bąbelkami. Do dzbanka naturalnej, gazowanej wody mineralnej dodaj ulubione owoce, np. pokrojone w kostkę mango, kiwi i kilka świeżych listków bazylii. Następnie rozgnieć wszystko w wodzie drewnianą łyżką i woda smakowa jest gotowa.

Słodycze ze sklepu zastąp domowymi wypiekami. Jeśli masz ochotę na coś słodkiego, przygotuj coś sama, ale dodawaj połowę przewidzianego w przepisie cukru. Jeszcze lepiej, jeśli zastąpisz go zdrowszymi zamiennikami. Szklanka cukru to szklanka ksylitolu, 2/3 szklanki miodu lub 2/3 syropu daktylowego. Syrop daktylowy uzyskasz, gdy 100 g suszonych daktyli zalejesz szklanką gorącej wody, odczekasz 3 godziny i zmiksujesz.

Tydzień 3 i 4

Przestań słodzić herbatę i kawę. Do kubka wrzuć plasterek pomarańczy, kawałek imbiru, szczyptę wanilii, cynamonu. Sprawdź, który smak Ci najbardziej odpowiada i pozostań przy nim.

Jedz białko na śniadanie,  np. jajko, naturalny jogurt lub kefir, kanapkę z dobrej jakości wędliną lub pastą z ciecierzycy. Gdy rano zjesz porcję białka, zapewni Ci to uczucie sytości na dłużej i zniweluje chęć na słodycze na drugie śniadanie.

Czytaj etykiety. Bądź wyczulona na nazwy, pod którymi ukrywa się cukier, np. glukoza, fruktoza, syrop glukozowo-fruktozowy, sacharoza, galaktoza, dekstroza, maltoza, maltodekstryna, melasa, syrop jęczmienny, syrop kukurydziany, ekstrakt słodowy lub słód jęczmienny. Gdy w produkcie jest więcej niż dwa takie składniki, nie kupuj go. Zwróć też uwagę, na którym miejscu jest wymieniony cukier - im wyżej na liście składników, tym jest go więcej.

Cukierka zastąp jabłkiem. Jeśli najdzie cię ochota na coś słodkiego, zjedz jabłko,. To idealna przegryzka, ponieważ zawiera chrom - pierwiastek hamujący nadmierne łaknienie, a tym samym zachcianki na słodycze. Możesz też ususzyć sama plasterki jabłka. Trochę to jednak potrwa. Plasterki piecze się 3-4 godziny w piekarniku z termoobiegiem nastawionym na temperaturę 50-70°C.

Naturalna słodycz w nagrodę

Kulki daktylowe. Pół szklanki suszonych daktyli bez pestek umyj i mocz w ciepłej wodzie przez godzinę. 1/3 szklanki dowolnych orzechów oraz 1/2 szklanki migdałów posiekaj i upraż na suchej patelni. Odsącz daktyle, dodaj uprażone orzechy i migdały, łyżkę wiórków kokosowych, 1/3 szklanki otrąb owsianych, łyżkę soku z cytryny i szczyptę soli. Zmiksuj wszystko na gładką masę. Formuj z niej kulki. Przed jedzeniem schłódź w lodówce przez minimum 2 godziny. Przechowuj w lodówce.

Zobacz również:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas