Ćwiczymy oddech
To, jak oddychamy, wiele mówi nie tylko o naszych emocjach, ale i o stanie zdrowia. O tym, jak ważny jest oddech, wie każda matka od pierwszego płaczu swojego dziecka po porodzie.
Na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę i stara się chociaż na chwilę zatrzymać i zwyczajnie odetchnąć. Ćwicząc oddech, możemy lepiej się poczuć, a nawet... schudnąć!
Na depresję
Właściwe oddychanie to darmowy i skuteczny lek przeciwdepresyjny. Redukuje stres, usprawnia pracę mózgu i koncentrację. Pozwala nabrać sił, by oswoić traumatyczne przeżycia. Warto wiedzieć, że kiedy wstrzymujemy oddech - słabiej odczuwamy ból. To nawyk nabyty podczas porodu, gdy zbyt szybkie przecięcie pępowiny sprawia, że oddech jest dla noworodka bolesny. W płucach zalega jeszcze płyn i nie są w pełni gotowe do pracy.
Niestety, odruch ten towarzyszy nam przez całe życie, przekładając się na sferę emocjonalną. Doświadczając nieprzyjemnych emocji, odruchowo wstrzymujemy oddech, by... przeżycia były mniej bolesne. To błąd. Będziemy dużo zdrowsi i szczęśliwsi, jeśli w sytuacji stresowej wykonamy kilka głębokich oddechów lub ćwiczeń oddechowych .
Na przeziębienie i grypę
Oddychając pełną piersią, przyspieszymy proces leczenia infekcji bakteryjnych i wirusowych. Udrażniając nos i zatoki (sól morska, inhalacje), przyczynimy się do lepszego przepływu powietrza i szybszego usunięcia zalegającej wydzieliny z dróg oddechowych. Pamiętajmy, że długotrwałe zatkanie nosa może prowadzić do poważnych zaburzeń, takich jak wysuszenie błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz częstych infekcji gardła, chrapania i bezdechów sennych. Konsekwencją tych ostatnich mogą być nawet stany niedokrwienne serca.
Prawidłowo oddychając, możemy też zapobiec przeziębieniu. Uważajmy, by oddychać przez nos, który działa jak wysokiej klasy klimatyzator. Powietrze przechodzące przez nos ulega oczyszczeniu, ogrzaniu i nawilżeniu, staje się parą nasyconą o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała. Gdy oddychamy przez usta, zwłaszcza zimą, przy wysokich mrozach, ryzykujemy złapanie infekcji.
Energia z powietrza
Oddech to nasz pierwszy pokarm. Aż 70 proc. energii, jaką dostarczamy organizmowi, pochodzi właśnie z powietrza. Nie bez powodu WHO, czyli Światowa Organizacja Zdrowia, w Piramidzie Zdrowego Żywienia (patrz grafika poniżej) u jej podstaw umieściła regularną aktywność fizyczną. Naukowcy uznali, że sama zdrowa dieta, bez ruchu i sportu, nie wystarczy, żeby być zdrowym. Z tego względu uczeni zalecają przynajmniej 30-45 minut gimnastyki, szybkiego spaceru lub pływania na basenie dziennie
Dzięki regularnej aktywności fizycznej lepiej oddychamy i dotleniamy organizm. Usuwamy w ten sposób z organizmu większość toksyn i zapobiegamy wielu chorobom cywilizacyjnym, głównie otyłości, nadciśnienia, cukrzycy, miażdżycy. Ruch powinien być wspomagamy zdrową dietą. Według Piramidy Zdrowego Żywienia nie powinno zabraknąć w niej: wody, kasz, zbóż, orzechów, warzyw, ryb oraz olejów roślinnych.
Proste ćwiczenia
Nie musimy stosować wymyślnych technik jogicznych. Wystarczy kilka świadomych, głębszych wdechów i wydechów albo kilka prostych ćwiczeń.
Oddychanie naprzemienne. Przyłóżmy opuszkę palca wskazującego prawej ręki do czoła (między brwiami) i zatkajmy prawą dziurkę nosa kciukiem. Następnie zmieńmy rękę. Wykonajmy 10 głębokich oddechów. To ćwiczenie na równowagę półkól mózgowych, koncentrację i skupienie się.
Oddech wojownika. Stańmy w lekkim rozkroku z rękoma uniesionymi do góry, tak by były zgięte w łokciach pod kątem prostym. Następnie energicznie je opuśćmy z wydechem i jednoczesnym ugięciem nóg i opuszczeniem bioder. Powtórzmy 5 razy.
CZY WIESZ, ŻE...
✔ Jeśli chodzi o zdrowie, to kultury wschodu od wieków oddech i medytację stawiają na pierwszym miejscu.
✔ Bez jedzenia wytrzymamy nawet 2 miesiące, bez wody - tydzień, a odcięcie naszego organizmu od tlenu zaledwie na 4 minuty spowoduje uszkodzenie mózgu, a po 6 minutach następuje jego śmierć.
✔ Większość z nas oddycha tylko jedną trzecią płuc. Już po kilku dniach ćwiczeń i pracy z oddechem możemy poprawić wydolność oddechową organizmu i samopoczucie.
✔ Radośni i zrelaksowani ludzie oddychają głębiej, smutni i zestresowani - wstrzymują oddech.
***Zobacz materiały o podobnej tematyce***