Czego nie wiesz o soli?

Jest nie tylko cenną przyprawą, ale także środkiem ułatwiającym sprzątanie i pielęgnującym urodę.

123RF/PICSEL

Czego nie wiesz o soli?

Sprawdzi i przedłuży świeżość

Nie jesteś pewna, czy jajka, które kupiłaś, nadają się do jedzenia, rozpuść dwie łyżeczki soli w szklance wody, a następnie umieścić w roztworze jajko. Świeże zatonie, starsze będzie unosić się na powierzchni. Gdy zabrakło miejsca w lodówce, jajka możesz przechować w soli. Włóż je do głębokiej miski i zasyp tak, aby w całości je zakryła. Miskę postaw w chłodnym miejscu. W takich warunkach jajka zachowają świeżość nawet przez miesiąc.

W soli możesz przechowywać także wędlinę i twarde sery. Nie zepsują się przez 4-5 dni, jeśli naczynie postawisz w najchłodniejszym miejscu w domu, bez dostępu światła.
Upiększy fryzurę

Sól pomoże matowym, pozbawionym blasku włosom. Przed myciem wymieszaj porcję szamponu z 1/4 szklanki wody i łyżeczką soli Epsom (gorzka sól z apteki). Umyj głowę, a potem dokładnie ją spłucz. 

Sól oczyszcza włosy i przywraca im połysk oraz elastyczność. Stosuj ją także wtedy, gdy chcesz zwiększyć ich objętość. W tym wypadku połącz sól Epsom nie z szamponem, lecz z balsamem (łyżeczka na porcję odżywki) i pozostaw na 5 minut, a potem spłucz.
Wybieli zęby

Możesz użyć soli zamiast pasty do zębów. Świetnie radzi sobie z osadem z kawy i herbaty oraz z płytką nazębną. Nie stosuj jej jednak za często, bo może uszkodzić szkliwo. 

W roztworze soli warto natomiast dezynfekować szczoteczki do zębów, gdyż sól ma silne właściwości bakteriobójcze. Rozpuść łyżeczkę soli w 1/2 szklanki wody i zanurz szczoteczkę włosiem do dołu.
Zatrzyma minerały

Wiadomo, że sól w nadmiarze szkodzi. Dlatego niektórzy w ogóle z niej rezygnują. To błąd, ponieważ sól nie tylko poprawia smak potraw, ale także zapobiega utracie z warzyw cennych soli mineralnych podczas gotowania. Ogranicz ją więc, ale nie usuwaj zupełnie z diety.

Przyprawa ta chroni również organizm przed odwodnieniem, gdy np. ciężko pracujesz, biegasz, jeździsz na rowerze i obficie pocisz się. Zwłaszcza w czasie upałów. Zapobiega też utracie wody przy uporczywych biegunkach lub wymiotach, a także w czasie chorób, którym towarzyszy wysoka gorączka, połączona z nadmierną potliwością.
+2
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas