Czy twoje krążenie działa bez zarzutu?
Po całym dniu odczuwasz zmęczenie nóg? Twoje kostki puchną, a na powierzchni skóry zauważasz „pajączki”? To może być PNŻ.
Przewlekła niewydolność żylna (PNŻ) dotyczy niemal co drugiej Polki po 40. r.ż. Początkowo objawia się ona niewielkimi obrzękami okolicy kostek, które nasilają się pod wieczór. Następnie pojawiają się bóle w łydkach, kurcze mięśni, pajączki i żylaki. Nie chcesz tego? Zobacz, jak się bronić.
Skąd ta dolegliwość?
Jeśli w twojej rodzinie ktoś choruje na PNŻ, ryzyko pojawienia się jej u ciebie jest podwyższone. Niezmiernie ważny jest także styl życia - np. siedząca lub stojąca praca, która w bezpośredni sposób prowadzi do zastoju krwi w żyłach. Również nadwaga znacznie podnosi prawdopodobieństwo wystąpienia żylaków, ze względu na zwiększone obciążenie dla kończyn dolnych. Na kondycję naczyń krwionośnych wpływa też palenie papierosów czy stosowanie środków hormonalnych, w tym antykoncepcji.
Zadbaj o zdrowie nóg!
Zapewnij sobie regularną dawkę sportu. Może to być bieganie, jazda na rowerze, taniec czy nawet intensywny marsz - wybieraj te aktywności, które pozwolą zaangażować nogi do pracy.
Wzbogać codzienne posiłki o produkty bogate w witaminę C i B6. Ogranicz spożycie słodyczy.
Nie pal - twoje żyły tego nie lubią. Nikotyna powoduje obkurczenie ścian naczyń krwionośnych i tym samym utrudnia przepływ krwi.
Zadbaj o wygodne ubranie. Noszenie luźnych spodni czy spódnic, które nie uciskają nóg, sprawia, że przepływ krwi jest bardziej swobodny. Z kolei buty na obcasie najlepiej, aby miały wysokość do 4 cm.
Unikaj wysokich temperatur. Nie służą one osobom, które mają problemy z krążeniem i opuchlizną nóg (powodują rozszerzanie się naczyń i zaleganie krwi). Zrezygnuj z korzystania z sauny, solarium i gorących kąpieli.
Wzmacniaj organizm od wewnątrz. Jeśli cierpisz na przewlekłą niewydolność żylną, możesz pomyśleć o zastosowaniu preparatów ze zmikronizowaną diosminą, która działa ochronnie na naczynia żylne.