Dieta Maggie. Jak Żelazna Dama dbała o figurę?
Obietnice są kuszące. Dieta ma umożliwiać zrzucenie 7 kg w ciągu 14 dni, jednocześnie dostarczając wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jak wiele innych diet odchudzających i ta ma swoją "twarz". Tym razem nie jest to twarz celebrytki.
Swoją popularność zawdzięcza... Margaret Thatcher. Ponoć to właśnie dzięki tej diecie słynna premier Wielkiej Brytanii miała i figurę, i energię. Plan żywienia miała otrzymać podczas przygotowań do objęcia stanowiska szefa rządu. Nie wiadomo, jak często do niego powracała, ale dla wielu kobiet była to i tak wystarczająca reklama. W przeciwieństwie do gwiazd i celebrytek, które dbanie o wygląd mogą postawić na pierwszym miejscu i poświęcać mu sporo czasu każdego dnia, Margaret miała ważniejsze sprawy na głowie. Podobnie jak wiele innych kobiet, które mają mnóstwo obowiązków i nie chcą by dieta była zbyt skomplikowana i angażująca.
Dieta "Maggie" wydawała się dosyć prosta. Jej główne składniki to jajka i grejpfruty. Zalecany czas stosowania - dwa tygodnie, nie częściej niż raz do roku. Idealna propozycja dla zapracowanych kobiet. Czy rzeczywiście?
Menu zostało odnalezione jako zapisana na maszynie kartka włożona w prywatny dziennik Margaret Thatcher z 1979 roku. Miał to być indywidualny plan opracowany przez specjalistów związanych później z kliniką Mayo (słynącą z diety Mayo). Kiedy po śmierci Margaret Thatcher dokumenty zostały ujawnione, dieta, do której przylgnęło określenie "Maggie", zyskała ogromną popularność. W rzeczywistości jest to jedna z wczesnych wersji diet białkowych, które po początkowej fali entuzjazmu poddawane są coraz silniejszej krytyce.
Jednym z cudownych składników diety miał być grejpfrut. Sądzono, że owoc ten wpływa na wchłanianie się tłuszczu. W późniejszych badaniach okazało się, że zawarty w owocach flawonoid naringina wpływa na produkcję insuliny i poziom cukru we krwi.
Jak wygląda ten plan żywieniowy?
Śniadanie (każdego dnia takie samo): Grejprfut, 1 lub 2 jajka, czarna kawa lub herbata
Poniedziałek:
Lunch: 2 jajka, grejpfrut
Kolacja: 2 jajka, sałatka z warzyw, tost, grejpfrut, kawa
Wtorek:
Lunch: 2 jajka, pomidory, kawa
Kolacja: stek, pomidory, ogórek, sałata, oliwki, kawa
Środa:
Lunch: 2 jajka, szpinak, kawa
Kolacja: 2 kotlety jagnięce, seler, ogórek, pomidory, herbata
Czwartek:
Lunch: 2 jajka, szpinak, kawa
Kolacja: 2 jajka, twarożek, tost, kapusta
Piątek:
Lunch: 2 jajka, szpinak, kawa
Kolacja: sałatka rybna, tost, grejpfrut
Sobota:
Lunch: sałatka owocowa
Kolacja: stek, seler, ogórek, pomidory, kawa
Niedziela:
Lunch: kurczak, pomidory, marchewka, kapusta, grejpfrut, kawa
Kolacja: kurczak na zimno, pomidory grejpfrut.
Oprócz uwagi o maksymalnym dwutygodniowym stosowaniu, notatka zezwalała też na odrobinę whisky w dniach, kiedy w menu było mięso.
Tak naprawdę nie sposób stwierdzić, czy Margaret Thatcher kiedykolwiek stosowała tę dietę. Wiadomo jedynie, że menu było w jej osobistym dzienniku i zostały na nim naniesione oznaczenia. Sama Thatcher w wywiadach zaprzeczała, że stosuje jakąkolwiek dietę. Choć po publikacji dokumentu, dieta wywołała sensację i sporo osób zapragnęło ją wypróbować, dziś plan żywienia proponujący 28 jaj tygodniowo, steki i whisky należy raczej do ciekawostek historycznych, niż propozycji racjonalnego odżywiania.