Diety oczyszczające

Aktualizacja

Chcesz odzyskać po zimie wspaniałe samopoczucie, promienną cerę, płaski brzuch? Taką moc mają kuracje oczyszczające organizm z toksyn.

Jedz warzywa, najlepiej gotowane, i produkty pełnoziarniste.
 poboczem.pl
Jedz warzywa, najlepiej gotowane, i produkty pełnoziarniste.
 © Bauer

Przygotowaliśmy dla ciebie kilka różnych diet. Możesz wybrać zależnie od potrzeb taką, która trwa tylko jeden dzień, weekend lub cały tydzień.

Wybierz najlepszą dla siebie i zastosuj ją tej wiosny!

Zrobiło się już ładnie i ciepło, a ty narzekasz na złe samopoczucie. Brakuje ci energii, czujesz się ociężała. Jedną z przyczyn takich objawów jest nadmiar szkodliwych związków, które codziennie przenikają do organizmu. Wiadomo przecież, że to, co jemy to nie tylko węglowodany, białka czy witaminy. Razem z nimi w potrawach, szczególnie tych z mocno przetworzonych produktów, wchłaniamy toksyny. Trudno dzisiaj uniknąć żywności zawierającej substancje konserwujące czy sztuczne barwniki. Obciążeniem są też leki, które przyjmujemy. Toksyny przenikają na wiele różnych sposobów nie tylko przez układ pokarmowy.

Przedostają się do organizmu również przez układ oddechowy. Jeśli mieszkasz w mieście, nie unikniesz np. spalin. Również życie w pośpiechu i stresie sprzyja zatruwaniu organizmu. Na szczęście jeśli sprawnie on funkcjonuje, w sposób naturalny potrafi sam pozbyć się większości toksyn. Gdy prawidłowo pracują jelita, wątroba, nerki i płuca, niebezpieczne związki są systematycznie usuwane. Wydalamy je z moczem, kałem, wydychanym powietrzem. W oczyszczaniu bierze również udział nasza skóra. Razem z potem eliminowane są związki powstające podczas procesów spalania, jak również te, które dostały się z zewnątrz. Ale gdy stężenie toksyn jest zbyt duże, organizm nie nadąża z ich usuwaniem. Wysyła sygnały, że domaga się od nas pomocy. Wtedy właśnie jest ci potrzebna dieta oczyszczająca.

Przygotuj się do detoksu

Zanim przystąpisz do właściwej diety oczyszczającej, przygotuj się do niej dwa dni wcześniej. Jedz wtedy warzywa, najlepiej gotowane, i produkty pełnoziarniste. Zrezygnuj z mięsa i potraw smażonych. Wyklucz całkowicie słodycze, słodkie napoje gazowane, ciasta i produkty z białej mąki. Pij codziennie dwa litry niegazowanej wody. Powstrzymaj się też od napojów wzbogaconych w kofeinę i cukier. Musisz również zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu. W przeciwnym razie oczyszczanie nie będzie miało żadnego sensu. Także po zakończeniu diety oczyszczającej nie rzucaj się natychmiast na frytki. Stopniowo, przez kolejne dwa dni, powracaj do tradycyjnych posiłków. Najlepiej wprowadzaj produkty w takiej kolejności: warzywa gotowane, surówki, pieczywo, potem nabiał i wędliny, a dopiero na końcu mięso.

Doba to bezpieczny czas przeprowadzenia nawet głodówki, podczas której pijesz tylko wodę. Dwa do trzech dni może trwać oczyszczanie oparte na sokach warzywnych i innych płynach. Dostarczają wprawdzie niewiele kalorii, ale sporo witamin i składników mineralnych. Jeśli chcesz przeprowadzić kurację oczyszczającą lub pełną głodówkę, która trwać będzie kilkanaście dni, powinnaś najpierw skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem.

Bądź ostrożna

Chociaż diety oczyszczające, które publikujemy, nie trwają dłużej niż tydzień, nie wszyscy mogą je stosować. Nie powinny tego robić np. osoby z przewlekłymi schorzeniami takimi jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca typu II, astma, zakrzepica. Nie wolno też w trakcie kuracji odstawiać bez zgody lekarza przyjmowanych leków. Nawet osoby zdrowe powinny zachować ostrożność. Kobiety w ciąży i karmiące piersią mamy muszą zaczekać z oczyszczającą kuracją. Mogą ją przeprowadzić, gdy organizm całkowicie się zregeneruje.

Być może po przeprowadzeniu diety poczujesz się na tyle dobrze, że nie będziesz już chciała sięgać po używki ani wracać do złych nawyków żywieniowych. Szkoda byłoby zaprzepaścić wysiłek, który włożyłaś w oczyszczanie organizmu. Spróbuj zmienić swój styl życia na zdrowszy. A jeśli będziesz zadowolona z efektów, jakie przyniesie ci dieta, powtórz ją znowu za rok.

Jeden dzień płyny

Przez 6 tygodni, np. w każdy poniedziałek, pij tylko wodę, soki, wywary warzywne. Odciążysz w ten sposób przewód pokarmowy i nawodnisz organizm. Skurczy się żołądek i będziesz syta po mniejszych posiłkach.

Świeże soki - Wyciskaj je np. z jabłek, marchewki, pomidorów, selera. Pij szklankę soku w porze posiłku (4 szklanki na dzień).

Herbatki ziołowe - Wypij po szklance naparu z dziurawca, kopru, karczocha. Zaparz według przepisu na opakowaniu.

Woda mineralna bez gazu - Dodaj plaster cytryny. Wypij ok. 4 szklanek.

Bulion - Ugotuj włoszczyznę w litrze wody. Dopraw ziołami, odcedź, pij 2-3 szklanki gorącego wywaru.

Dieta weekendowa

Oczyszcza przewód pokarmowy, uspokaja podrażnioną wątrobę oraz trzustkę.

W piątek bez kolacji - Zastąp ją pieczonym jabłkiem.

W sobotę jabłka - Przez cały dzień zjedz około 1,5 kg owoców (ok. 6 dużych jabłek). Możesz jeść je surowe, utarte, gotowane lub pieczone. Wypij ok.2 litrów płynów: zielonej herbaty, wody mineralnej niegazowanej, herbatek owocowych np. dzikiej róży. Na kolację, oprócz jabłek, zjedz mały (150 ml) kubek jogurtu naturalnego.

W niedzielę warzywa - Na śniadanie przygotuj szklankę soku z marchwi. Zjedz kromkę chleba chrupkiego pełnoziarnistego. Ugotuj na parze mieszankę warzyw - mogą być mrożone (ok. 500 g ). Dopraw ziołami i łyżeczką oliwy. Podziel na dwie porcje. Jedną zjedz na obiad, drugą na kolację. Wypij 3 litrów płynów: wody, herbaty zielonej, czerwonej lub białej.

Obierz też główkę czosnku, podziel na ząbki i pokrój każdy wzdłuż, na kilka części. Najpierw wrzuć do wrzątku ziemniaki, po kilku minutach czosnek. Po kolejnych 5 minutach 2 łyżki siemienia lnianego. Gotuj zupę pod przykryciem, na bardzo małym ogniu przez pół godziny. Dopraw solą. Jedz gorącą w dowolnej ilości.

Ziołowy mix - Owoce z dzikiej róży (ok. 20 g) oraz po łyżce stołowej ziół: kwiatu bzu czarnego, lipy, liści jeżyny, rumianku, lipy i kory wierzbowej zalej 250 ml wrzątku i odstaw na 10 minut. Przestudzone zioła odcedź, dodaj łyżeczkę soku malinowego. Wypij małymi łykami.

Dieta pszeniczna

Pszenica doskonale wymiata z jelit zalegające resztki, reguluje poziom glukozy we krwi. Usuwa z przewodu pokarmowego kwasy żółciowe i cholesterol. Dietę pszeniczną możesz stosować nie dłużej niż trzy dni.

Ziarna pszenicy - Kup je w sklepie ze zdrową żywnością. Szklankę ziaren wypłucz, a następnie zalej trzema szklankami wody i gotuj przez 2 godziny. Jeśli nie smakuje ci pszenica, możesz zastąpić ją kaszą jaglaną. Na każdy posiłek zjedz jej dowolną ilość. Dosyp natkę pietruszki.

Woda - Pij ją w dowolnej ilości, ale nie mniej niż 2,5-3 litry dziennie.

Głodówka

Możesz zastosować post jednodniowy lub przedłużyć go do 3 dni. Organizm uwolni się od toksyn, oczyścisz przewód pokarmowy, obniżysz ciśnienie krwi, poziom cholesterolu i glukozy we krwi.

Wywary z warzyw Przez pierwsze dni przygotuj bulion z włoszczyzny. Nie doprawiaj go solą ani przyprawami. Pij odcedzony wywar, w dowolnej ilości.

Woda - Musi towarzyszyć ci bez przerwy. Pij wodę mineralną niegazowaną. Może być też oligoceńska, przegotowana. Jeśli odczuwasz głód, pij gorącą wodę małymi łykami.

Lewatywa - Podczas dłużej trwającego postu wskazane są lewatywy, ponieważ całkowitej głodówce mogą towarzyszyć zaparcia.

Dieta ryżowa

Jest polecana osobom, które chcą oczyścić organizm ze złogów kwasów żółciowych, które sprzyjają tworzeniu się kamieni. Pomaga też oczyścić wątrobę i jelito grube. Może trwać 6-7 dni. Poprawia pracę układu pokarmowego, pamięć i koncentrację. Dodaje energii.

Na czczo - Wypij szklankę gorącej wody z sokiem wyciśniętym z połowy cytryny. Wątroba i drogi żółciowe lubią taki początek dnia.

Ugotuj ryż - Najlepiej od razu kilogram, nie dodawaj soli. Podziel go na 4-5 porcji. Zjadaj je w porze swoich posiłków. Do jednej porcji możesz dodać jeden składnik, np. tarte jabłko, łyżeczkę mielonego siemienia lnianego, łyżkę posiekanej natki pietruszki.

Herbatki ziołowe - Oprócz wody mineralnej niegazowanej, herbaty zielonej i czerwonej pij też herbatki ziołowe, np. Dziurawiec-fix - ma działanie żółciopędne, Melissa-fix uspokaja jelita i żołądek, Vitis-fix, działa antybakteryjnie i wspomaga nerki. Zaparz w termosie dwie herbatki jednego z ziół, zalewając je 1,5 szklanki wrzątku. Zakręć i odstaw na 30 minut. Wypijaj po pół szklanki ziół 3 razy dziennie. Każdego dnia trwania diety możesz zaparzać sobie inne zioła.

Dieta warzywna

Można dzięki niej obniżyć poziom "złego" cholesterolu, zbyt wysokie ciśnienie krwi i stracić na wadze ok. 2-3 kg. Ułatwia oczyszczenie jelit i wątroby. Stosuje się ją przez tydzień.

Warzywa w każdej postaci - Można jeść wszystkie warzywa poza ziemniakami, w dowolnej ilości, zawsze wtedy, gdy czujesz głód. Rano zjadaj surówkę ze świeżych warzyw sezonowych. Nie dodawaj do niej śmietany ani majonezu. Dozwolona łyżeczka oliwy z oliwek. Przynajmniej raz dziennie zjedz ciepłą zupę w postaci bulionu warzywnego lub kremu, np. z brokułów, kalafiora, porów czy dyni. Warzywa gotuj na parze na półtwardo lub duś krótko w małej ilości wody. Doskonałe właściwości oczyszczające ma barszcz z czerwonych buraków, przygotowany na zakwasie domowej roboty.

Domowy zakwas z czerwonych buraków - Kilogram buraków umyj, obierz i pokrój w plastry. Włóż do dużego słoja. Zalej 2 litrami ciepłej wody. Na wierzchu połóż kromkę razowego chleba i 4 ząbki czosnku. Nakryj gazą i odstaw na kilka dni w ciepłe miejsce. Gdy będzie kwaśny, zlej do butelek i przechowuj w lodówce. Pij rozcieńczony pół na pół z wodą.

Dwa litry płynów - Pij wodę mineralną, niegazowaną. Herbaty owocowe i ziołowe. Z warzyw wyciskaj też soki, np. marchwiowy, pomidorowy, z selera naciowego, buraków, kapusty kiszonej. Rozcieńczaj je wodą w proporcji 1:1.

Przyprawy ziołowe - Do wszystkiego dodawaj posiekaną zieleninę, także kiełki i rzeżuchę. Najlepiej załóż własną hodowlę: wystarczy na talerzu położyć mokrą gazę i rozsypać na niej nasiona. Postaw w ciepłym miejscu i podlewaj codziennie. Używaj soli ziołowej i pieprzu oraz przypraw takich jak: tymianek, rozmaryn, kminek, koper, bazylię, oregano, czosnek.

Dieta mleczna

Oczyszcza jelita ze złogów, dlatego jest polecana przede wszystkim osobom, które cierpią na zaparcia. Gdy jelita nie pracują prawidłowo, zalegające w nich resztki zatruwają cały organizm. Dieta oczyszczająca spowoduje, że wypróżnienia będą częste, ty poczujesz się lżejsza, skóra przestanie sprawiać ci problemy.

Pieczywo razowe pełnoziarniste - Zawiera dużo potrzebnego błonnika, ale tylko to z pełnego przemiału. Białe pieczywo nie spełni oczyszczającego zadania. Na każdy z posiłków przygotuj sobie grzankę z razowego chleba. Możesz zastąpić ją też połówką bułki grahamki lub dwoma razowymi sucharami.

Fermentowane napoje mleczne - Wybieraj maślankę, kefir 2 proc. tłuszczu, kwaśne mleko lub chudy jogurt. Do każdego posiłku wypij szklankę mlecznego napoju. W sumie, w ciągu dnia powinnaś wypić ok. 1-1,5 litra. Do porcji, którą wypijesz na śniadanie i kolację, dodaj płaską łyżeczkę otrąb lub płatków owsianych. Między posiłkami (zawsze grzanka i napój mleczny) wypij przynajmniej po 2 szklanki wody mineralnej niegazowanej lub ciepłej (przegotowanej) oligoceńskiej i zielonej herbaty.

Woda śliwkowa - Wieczorem zalej 8 suszonych śliwek szklanką ciepłej wody i odstaw na całą noc. Każdego dnia rano, pij tę wodę i jedz śliwki.

Dieta strukturalna

Doskonale sprawdza się podczas weekendu. Daje prawdziwy zastrzyk energii. Łagodzi objawy alergii. Pozwala obniżyć cholesterol i cukier we krwi. Pokrywa zapotrzebowanie organizmu na najważniejsze składniki odżywcze. Sprawi, że stracisz na wadze i obkurczysz żołądek. Dokładnych wskazówek, jak przeprowadzić oczyszczanie, szukaj w książce "Odchudzanie weekendowe"dra Marka Bardadyna, twórcy diety strukturalnej.

Piątek - Godz. 18.30 Zmiksuj mały jogurt, banan, łyżeczkę siemienia lnianego i zarodków pszennych.

Sobota i niedziela - Przez dwa dni pij tylko eliksiry, które przygotujesz. Godz. 8.00: zmiksuj szklankę mleka sojowego, 200 g truskawek, łyżeczkę siemienia lnianego i 2 łyżeczki otrębów pszennych lub jedną łyżeczkę pszennych zarodków. Godz. 11.30: zmiksuj sok pomarańczowy (300 ml), 4 suszone morele, łyżeczkę zarodków pszennych. Godz. 15.00: zmiksuj sok pomidorowy (300 ml), 1/2 puszki tuńczyka lub 40 g serka tofu, łyżeczkę siemienia lnianego i pół łyżeczki morszczynu, rozgnieciony ząbek czosnku. Godz. 18.30: zmiksuj mleko sojowe (250 ml), 6 moreli suszonych, łyżeczkę siemienia lnianego i zarodków pszennych.

Codziennie - Wypijaj, oprócz przygotowanych mikstur, ok. 2 litry płynów: wody mineralnej niegazowanej lub oligoceńskiej. i zielonej herbaty.

Świat kobiety
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas