Dlaczego chrapanie jest groźne i jak je leczyć
Skutkiem chrapania często bywa bezdech. To przypadłość, która może mieć wpływ na zdrowie. Ale umiemy ją skutecznie leczyć.
Kiedy nie śpisz, mięśnie gardła są napięte. Dzięki temu podczas oddychania powietrze swobodnie przepływa przez drogi oddechowe. W czasie snu może jednak dochodzić (z różnych powodów) do rozluźnienia mięśni gardła i podstawy języka. Wtedy język opada ku tyłowi, zwężając drogi oddechowe. Podniebienie miękkie stykające się z tylną ścianą gardła lub nasadą języka wibruje, czego efektem jest chrapanie.
Lepiej nie lekceważ
Samo chrapanie, choć bywa uciążliwe (szczególnie dla partnera i innych domowników), nie jest chorobą. Niebezpieczeństwo pojawia się wówczas, gdy chrapanie staje się patologiczne i towarzyszy mu tzw. obturacyjny bezdech senny (OBS), czyli brak przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe. Podczas snu serce pracuje wolniej. U chrapiącego natomiast bije szybciej, wzrasta ciśnienie, a dotlenienie organizmu zmniejsza się o ok. 30 proc. Dlatego chrapanie i bezdech senny może być powodem nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału.
Dlatego obturacyjny bezdech senny trzeba leczyć. Najczęściej stosuje się aparaty CPAP. Wytwarzają one stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, co sprawia, że drogi oddechowe pozostają drożne podczas snu.
Refundacja krok po kroku
Jeśli podejrzewasz, że masz bezdech senny, zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu po skierowanie do poradni pulmonologicznej. Zapisz się na wizytę do pulmonologa lub na badanie polisomnograficzne, dzięki któremu dowiesz się, czy wymagasz leczenia. Jeśli badanie wykaże, że cierpisz na OBS, lekarz przeprowadzi próbę leczenia i wyznaczy ciśnienie w aparacie CPAP. Aparat może być wypożyczony na kilka dni do domu. Po wyznaczeniu parametrów ciśnienia lekarz wystawi wniosek o dofinansowanie określonego sprzętu. Wypełniony przez lekarza wniosek zanieś do swojego oddziału NFZ do podstemplowania, a następnie do sklepu medycznego.
Leczenie bezdechu na NFZ!
Na aparaty CPAP do leczenia skutków chrapania, czyli OBS, otrzymasz refundację z NFZ w wysokości 1890 zł brutto. Numery telefonów do ośrodków mających kontrakt z NFZ i diagnozujących bezdech podczas snu znajdziesz w internecie na stronie: zdrowysen.info/badania
Marcin Miduch, lekarz chorób wewnętrznych