Dlaczego kręci ci się w głowie?
Jeśli to się zdarza rzadko, najczęściej przy gwałtownej zmianie pozycji, nie ma powodu do obaw. Gorzej, gdy problem pojawia się często i towarzyszą mu inne objawy.
Czasem zawroty występują w parze z nudnościami, szumami w uszach drętwieniem rąk i nóg, a nawet zaburzeniami widzenia. Takie oznaki należy skonsultować z lekarzem. Oto niektóre przyczyny, które wskazują na konkretne dolegliwości.
Brak żelaza i witaminy B12
Jeśli mamy deficyty w tym zakresie, chorujemy na anemię. A wtedy oprócz ogólnego osłabienia, problemów z koncentracją, palpitacji serca i zmęczenia, dokuczają nam także zawroty głowy.
Rada: zgłoś się do lekarza, który zleci ci wykonanie niezbędnych badań. Poza tym, zwróć uwagę na dietę - witaminę B12 znajdziesz w mięsie, a zwłaszcza w podrobach, rybach, jajkach, mleku i serach. W żelazo obfituje czerwone mięso, kasze, kakao czy orzechy pistacjowe.
Problemy z kręgosłupem
Skrzywienie lub zwyrodnienia szyjnego odcinka kręgosłupa mogą prowadzić do ucisku na nerwy lub naczynia krwionośne. W efekcie, podczas skręcania i unoszenia głowy, odczuwasz zawroty głowy. Często dochodzą do tego nudności i wymioty. Czasem ucisk jest spowodowany przez złe nawyki, np. czytanie ze zbyt pochyloną głową (długie przebywanie w jednej pozycji przeciąża mięśnie).
Rada: jeśli lekarz potwierdzi zwyrodnienie szyjnego odcinka kręgosłupa, może skierować cię na rehabilitację - gimnastyka i masaż są bardzo pomocne. Ważne jest też, w jakiej pozycji śpisz. Najbardziej zalecana dla kręgosłupa szyjnego jest pozycja na wznak. Ulgę mogą też przynieść okłady. Najpierw kilkuminutowe zimne, a potem ciepłe, albo kąpiele z dodatkiem lawendy lub rozmarynu, bo te zioła działają rozkurczowo.
Chora tarczyca
Jej nadczynność może powodować zawroty głowy, duszności i palpitacje. Niedoczynność natomiast obniża ciśnienie krwi i spowalnia akcję serca, co objawia się osłabieniem i zawrotami głowy.
Rada: poproś lekarza o skierowanie na oznaczenie poziomu TSH we krwi oraz do endokrynologa.
Schorzenia neurologiczne
Na przykład udar mózgu zaburza pracę ośrodków w mózgu odpowiedzialnych za utrzymanie równowagi i objawia się m.in. zawrotami głowy. Oprócz tego towarzyszy mu drętwienie kończyn i twarzy oraz ogólne osłabienie.
Rada: natychmiast wezwij pogotowie.
To może być sepsa
Jeśli zawroty głowy występują w parze z wymiotami, wysoką gorączką i biegunką lub wysypką, od razu wzywaj pomoc!
Niskie ciśnienie
Niskociśnieniowcy zwykle narzekają na poranne osłabienie, zawroty głowy i mroczki przed oczami.
Rada: zanim wstaniesz z łóżka, przeciągnij się i poleż chwilę. Pozycję zmieniaj powoli, by krew wolno spływała z tułowia do nóg. Zjedz coś słonego.
Wysokie ciśnienie
W nadciśnieniu chorzy skarżą się na zawroty, kołatanie serca i uczucie niepokoju.
Rada: zmierz ciśnienie. Jeśli przekracza normę 160/100 mm Hg, mówimy już o łagodnym nadciśnieniu. Zmień dietę i nie odkładaj wizyty u lekarza.
Zobacz także: