Dlaczego trudno ci oddychać
Nie lekceważ duszności, braku tchu lub zadyszki. Objawy te mogą być sygnałem groźnych chorób.
Problemy z oddychaniem najczęściej wywołują jesienno-zimowe zapalenia oskrzeli i płuc. Jednak czasem trudności ze złapaniem tchu nie mają związku z żadną przebytą czy trwającą infekcją dróg oddechowych. Trzeba wtedy szukać innej przyczyny.
Astma oskrzelowa Gdy kłopotom z oddychaniem towarzyszą nawracające napady duszności, świszczący, krótki oddech, uczucie ściskania w klatce piersiowej i suchy kaszel, to może być astma. Dolegliwości zwykle dokuczają w nocy, w godzinach porannych, po wysiłku fizycznym lub kontakcie z czynnikami drażniącymi drogi oddechowe, np. zimnym, suchym powietrzem lub pyłkami uczulających roślin.
Przyjmuj przepisany przez lekarza wziewny lek sterydowy w postaci inhalatora oraz leki rozszerzające oskrzela łagodzące najostrzejsze objawy. Podczas silnego ataku duszności rozepnij ubranie, zdejmij to, co uciska szyję - naszyjnik, apaszkę itp. i szybko zażyj lek w inhalatorze. Ulgę może przynieść też tzw. pozycja woźnicy. Usiądź na krześle przodem do oparcia i połóż na nim łokcie. Rób krótki wdech przez nos i wydłużony wydech przez usta. Nie kładź się, bo wtedy trudniej oddychać.
Chore serce Uczucie duszności może być objawem chorób układu krążenia, np. miażdżycy lub dławicy piersiowej. Gdy zwężone naczynia wieńcowe nie są w stanie doprowadzić wystarczającej ilości tlenu do serca, pojawia się ból w klatce piersiowej i duszność. Kłopoty z oddychaniem mogą pojawić się też przy arytmii, gdy akcja serca przyspiesza oraz podczas wysokiego skoku ciśnienia (np. 200/120 mmHg), gdy chorujesz na nadciśnienie.
Zrób EKG i lipidogram. Ogranicz tłuszcze zwierzęce - jedz chude, białe mięso, chudy nabiał, pieczywo smaruj cienką warstwą masła albo skrapiaj oliwą z oliwek. Zrezygnuj ze słodyczy, zwłaszcza gotowych ciast i ciasteczek. Mierz systematycznie nadciśnienie i bierz regularnie leki je obniżające.
O czym świadczy duszność?
Duszność przy wysiłku, nawet niewielkim, może sygnalizować przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP). To dotyka przede wszystkim osoby palące papierosy i tzw. biernych palaczy. Wybierz się do lekarza, aby wykonać badanie spirometryczne. Jeśli okaże się, że masz POChP, konieczne będzie leczenie lekami wziewnymi w inhalatorze.
Jednak najważniejsze to nie palić i nie przebywać wśród palących. Gdy masz ochotę na papierosa, idź na spacer, miej przy sobie coś, co zajmie ręce, np. gumową piłeczkę do ściskania, breloczek, długopis. Warto też nosić ze sobą coś do przegryzania, np. pestki dyni, słonecznika, suszoną żurawinę.
Odruch sięgnięcia po papierosa łatwiej pokonasz, trzymając w ustach lub dłoni wykałaczkę czy słomkę. W razie duszności oprzyj się rękami o blat stołu lub oparcie krzesła, fotela i pochyl do przodu. Powoli wciągaj powietrze nosem i głośno wydychaj ustami.
Zobacz także: