Dlaczego warto go rozgryźć?

Powinni po nie sięgać wszyscy: dzieci, kobiety w okresie ciąży i menopauzy oraz mężczyźni, zwłaszcza ci starający się o potomstwo. Orzechy dostarczą witaminy: A, C i E, zwaną witaminą młodości, oraz kwasy tłuszczowe, w których wit. E się rozpuszcza. Są także źródłem minerałów: magnezu, żelaza, potasu, miedzi i cynku, ważnych dla męskiej płodności.

Jeśli chcesz jeść orzechy, kupuj je od takich producentów, którzy mogą się legitymować ekologicznymi certyfikatami
Jeśli chcesz jeść orzechy, kupuj je od takich producentów, którzy mogą się legitymować ekologicznymi certyfikatami123RF/PICSEL

Orzechy zawierają też witaminy z grupy B, które dobrze wpływają na układ nerwowy oraz wspomagają koncentrację. Dostarczą także białko i błonnik, co jest szczególnie ważne w diecie osób odchudzających się (błonnik zawarty w orzechach szybko daje uczucie sytości) oraz wegetarian (są źródłem białka). Orzechy poprawiają też pracę serca, oddalą miażdżycę, regulują ciśnienie. Ale jest też ciemna strona spożywania orzechów - są one bardzo kaloryczne, zawierają aż 80 proc. tłuszczu!

Choć jest on zdrowy, musimy pamiętać, że orzechów nie można jeść bez umiaru jeśli dbamy o linię. Naszemu organizmowi wystarczy garstka dziennie. Orzechy nerkowca w 100 g dadzą nam ok. 530 kcal, zaś orzechy makadamia aż 710 kcal! Orzechy mają za to stosunkowo niski indeks glikemiczny (IG 15), co z pewnością ucieszy diabetyków. Dlatego też specjaliści od zdrowego żywienia zalecają, by na korzyść orzechów zrezygnować z części innych tłuszczów w codziennym menu. Spożywanie ich, nawet jako przekąski, dostarczy zbyt wielu kalorii, dlatego wcześniej koniecznie trzeba zrezygnować, np. z czerwonego mięsa, cukru, tłuszczów roślinnych (np. oleju palmowego, który jest w ciastkach, ciastach, przekąskach).

Kupując i przechowując orzechy, warto pamiętać o kilku zasadach. Łupina to naturalna ochrona, która osłania nasienie przed wilgocią, wysoką temperaturą, światłem, drobnoustrojami i szkodnikami. Dlatego niekorzystne jest długie przechowywanie orzechów bez łupin. Najlepiej łuskać je tuż przed spożyciem i jeść nieprażone (wysoka temperatura pozbawia je cennych składników). Łuskane orzechy najlepiej trzymać w pojemnikach z ciemnego szkła w chłodzie - światło i ciepło im nie służy.

Jeśli chcesz jeść orzechy, kupuj je od takich producentów, którzy mogą się legitymować ekologicznymi certyfikatami. Informacji o certyfikatach szukaj na opakowaniach. Orzechów lepiej nie przechowywać w plastikowych woreczkach i pojemnikach. Najlepiej spożyć je w ciągu 1-3 miesięcy od kupienia.

15/2016 Świat i Ludzie

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas