Dnę pokonasz dietą

Podagra nie będzie budzić cię w środku nocy.

Siemię lniane ma sporo wit. E, która zapobiega stanom zapalnym. Pamiętaj, by mielić siemię tuż przed jedzeniem
Siemię lniane ma sporo wit. E, która zapobiega stanom zapalnym. Pamiętaj, by mielić siemię tuż przed jedzeniem123RF/PICSEL

Temperatura, ostry ból i obrzęk stawów - dna moczanowa (zwana też podagrą i skazą moczanową) to dokuczliwa choroba. Polega na gromadzeniu się kwasu moczowego we krwi, a potem odkładaniu go w postaci kryształków w mięśniach i stawach.

Złogi te wywołują stany zapalne, objawiające się ostrym bólem (najczęściej w nocy), i powolne niszczenie stawów. Choroba często towarzyszy otyłości i występuje u osób źle odżywiających się, które jedzą za dużo mięsa, wędlin, ryb.

Produkty zwierzęce (mięso i ryby) mają bardzo dużo puryn, które są przekształcane w kwas moczowy. Oprócz farmakoterapii, konieczna jest dieta niskopurynowa.

Unikaj wędzonych i smażonych ryb oraz tłustych mięs, konserw, warzyw bogatych w puryny (są to: brokuł, kalafior, brukselka, groszek zielony, kukurydza, papryka, por, szpinak), grzybów, kakao, kawy, mocnej herbaty i czekolady. Niewskazane są: sosy, wywary mięsne i grzybowe, golonka, marynaty, ostre przyprawy, pieprz i musztarda i wszelkie napoje alkoholowe.

Cytrusy

Są źródłem przeciwutleniaczy, które zwalczą wolne rodniki współodpowiedzialne za stany zapalne stawów. Dadzą nam też wit. C niezbędną do produkcji kolagenu, który odpowiada za kondycję stawów i ścięgien. Wystarczy szklanka soku i jeden owoc dziennie.

Koktajl koperkowy

Koktajle mleczne z jogurtu, kefiru lub maślanki mają niewiele puryn, są dodatkową porcją płynów ułatwiających usuwanie puryn. Zielenina - koperek lub natka, dodatkowo dostarczą cennych witamin, mikroelementów i wzbogacą smak mlecznego koktajlu.

Twaróg

Chudy biały ser to podstawa niskopurynowej diety. Ma sporo pełnowartościowego białka niezbędnego do wytwarzania enzymów i regeneracji tkanek. By strawić białko w twarogu organizm potrzebuje sporo energii. Czerpie ją z tkanki tłuszczowej, co wspomaga odchudzanie. A to z kolei zmniejsza ryzyko ataków dny.

Siemię lniane

Tak jak olej lniany i rzepakowy to bogate źródła nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 o właściwościach przeciwzapalnych dbających o stawy. Siemię lniane ma także sporo wit. E, która zapobiega stanom zapalnym. Pamiętaj, by mielić siemię tuż przed jedzeniem.

Pomidory, sałata

Są ważnymi składnikami diety niskopurynowej. Dają błonnik, który usprawnia trawienie, utrudnia przyswajanie tłuszczów skutecznie walcząc z nadwagą. Dzięki temu stawy nie są przeciążone. Pomidory to bogate źródła potasu zapobiegającego obrzękom i wspomagającego oczyszczanie organizmu z kwasu moczowego.

Świat & Ludzie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas