Doceń każdą warstwę cebuli
Nie przejmuj się tym, że po niej się „zionie”! Bo cebula naprawdę pomaga na różne dolegliwości.
Wielu z nas unika jedzenia cebuli ze względu na jej charakterystyczny smak i specyficzny zapach, który długo utrzymuje się w jamie ustnej. Tymczasem jest to warzywo, które, zjadane każdego dnia, wspomaga leczenie infekcji układu oddechowego, poprawia trawienie, obniża ciśnienie krwi oraz zwiększa apetyt na... seks.
Najwięcej cennych substancji zawiera surowa cebula. Ale zdrowo jest jeść ją także uduszoną w niewielkiej ilości wody oraz ugotowaną w zupie lub warzywnym leczo. Ponadto liście tego warzywa można stosować w formie okładów na ropiejące rany, owrzodzenia i czyraki. Nic więc dziwnego, że przy tylu zaletach medycyna naturalna stworzyła mnóstwo przepisów na wszelakie cebulowe preparaty.
Na ból brzucha i przeziębienie
Gdy dokucza ci ból brzucha, średniej wielkości cebulę pokrój i razem z dwoma szklankami mleka gotuj na małym ogniu przez dwadzieścia minut. Otrzymany napój wypij w trzech porcjach w ciągu dnia, a dolegliwości powinny ustąpić.
Czujesz, że dopada cię przeziębienie? Podsmaż w rondelku na maśle pokrojoną cebulę. Gdy zrobi się szklista, zalej ją odrobiną wody i uduś do miękkości. Na koniec dopraw całość szczyptą soli i chili. Zjedz tę potrawę na gorąco.
Syrop na ból gardła otrzymasz, zasypując poszatkowane cebule kilkoma łyżkami cukru. Pojawiający się sok pij po łyżce trzy, cztery razy dziennie.
Cebulowy ratunek dla chorej skóry
Jeżeli masz sokowirówkę, możesz przygotować kompres cebulowy na otarcia i stłuczenia. Odciśnij w maszynce odrobinę soku ze świeżej cebuli, nasącz nim bawełnianą ściereczkę i przyłóż ją na uszkodzony naskórek na pół godziny. Nie martw się jeżeli nie posiadasz elektrycznej wyciskarki do soku. Możesz bowiem zetrzeć cebulę na drobnej tarce i odcisnąć sok przez gazę.
Natomiast aby uzyskać domowej roboty skuteczny preparat na czyraki i owrzodzenia, zetrzyj na tarce o dużych oczkach dużą cebulę, po czym dosyp łyżkę mąki pszennej oraz pół tubki tormentiolu (maść dostępna w aptece). Taką gęstą masę trzeba nakładać na ropiejącą ranę trzy razy dziennie.
Dodatki, którą wzmocnią działanie cebulowych preparatów
Choć do cebulowych syropów używa się zazwyczaj białego cukru, to będzie zdrowiej, gdy zastąpimy go cukrem trzcinowym.
Białe wytrawne wino w połączeniu z cebulą pozwala uzyskać specyfik chroniący przed miażdżycą.
Miodem bez obaw możesz słodzić cebulowe preparaty. Dzięki niemu receptury nie tylko działają bakteriobójczo, ale też wzmacniają odporność.
Sok cebulowy zmieszany w równych proporcjach z sokiem z cytryny pomaga obniżyć poziom cholesterolu we krwi.
Agnieszka Pacuła
Więcej porad: