Dokuczliwe bąble

Najczęściej tworzą się wtedy, gdy dużo chodzisz albo założyłaś nowe lub za ciasne buty. Tak się dzieje zwłaszcza teraz, gdy są upalne dni i masz spocone nogi.

Oczyść ranę gazikiem z wodą utlenioną
Oczyść ranę gazikiem z wodą utlenioną123RF/PICSEL

Uszkodzenia skóry stóp utrudniają poruszanie się i sprawiają ból. Zastanawiasz się, co wtedy robić? Oto kilka sprawdzonych rad. 

Dokładnie opatrz otarcia 

Oczyść je gazikiem z wodą utlenioną. Możesz je spryskać octeniseptem, a gdy wyschnie, nałóż plaster z opatrunkiem, np. odkażającym z kwasem salicylowym. Dezynfekuje ranę, chroni przed zabrudzeniem, infekcją i kolejnym urazem. Nie przywiera i zmienisz go bezboleśnie.

Rana pod nim jest wilgotna, łatwo się goi (bo może "oddychać") i mniej boli. Rozmiar plastra dobierz do uszkodzonej skóry.

Nie przekuwaj bąbla

Jeśli to zrobisz, rana może się potem jątrzyć. Wystarczy spryskać go ochronnym preparatem w sprayu, który utworzy warstwę zapobiegającą infekcji. Na pęcherz naklej też plaster z opatrunkiem, który wchłania wydzielinę z pęcherza i zmniejsza ból. Gdy bąbel się naderwie, przyklej go, przemyj skórę wokół z wodą utlenioną lub żelem odkażającym i zaklej plastrem. Ale opatrunek zdejmij na noc, by powietrze docierało do rany.

Zobacz także:

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas