Domowe kuracje złagodzą suchy kaszel
Suchy kaszel to zwykle objaw przeziębienia – wówczas po dwóch lub trzech dniach przechodzi w mokry. Ale jeśli drapanie w gardle i pokasływanie trwa i trwa, jego przyczyną może być np. alergia. Taki kaszel to również częsta pozostałość po grypie. Jak sobie z nim poradzić?
Inhalacje i płukanki
Nawilżą błonę śluzową dróg oddechowych, dzięki czemu odruch kaszlu zostanie zahamowany. Stosuj je dwa razy dziennie.
Zalej wrzątkiem po dwie łyżki tymianku, szałwii i rumianku. Dodaj łyżkę soli kamiennej i kilka kropli olejku sosnowego. Wdychaj napar przez 10 minut.
Upraż na patelni po dwie łyżki kopru włoskiego i anyżu. Zmiel, wsyp do litra wrzątku i postaw na małym ogniu. Po chwili przelej płyn do miski.
Płucz gardło naparami z lipy, rumianku i szałwii. Nawilżą śluzówkę i złagodzą podrażnienia wywołane kaszlem.
Mikstury z miodem
Miód, np. w syropach, powleka ściany gardła i sprawia, że odruch kaszlu jest coraz słabszy.
Syrop z cebuli. Posiekaj drobno dwie cebule, zalej miodem. Przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na kilka godzin. Stosuj trzy razy dziennie po łyżeczce. W ten sam sposób możesz przygotować syrop z bulwy kopru włoskiego.
Chrzan z miodem. Dwa korzenie świeżo startego chrzanu zalej szklanką przegotowanej, chłodnej wody z sokiem z cytryny. Po godzinie odciśnij przez gazę, dodaj pół szklanki miodu. Wymieszaj, przelej do butelki. Pij cztery razy dziennie po łyżce (dzieciom zaleca się łyżeczkę lub rozrzedzenie mikstury wodą).
Syrop z imbirem. Dwie cytryny pokrój na cienkie plastry, zetrzyj na drobnej tarce czterocentymetrowy korzeń imbiru. Do wyparzonego, suchego słoika wlej dwie łyżki miodu, połóż na nie trzy plastry cytryny, zasyp dwoma łyżeczkami imbiru. Czynności powtarzaj, dopóki nie wypełnisz słoika. Na końcu zalej miksturę miodem. Zakręć słój i odstaw na 24 godziny do lodówki. Stosuj trzy łyżki syropu dziennie.
Ziołowe herbatki
Zmniejszą podrażnienie błon śluzowych, ułatwią oddychanie.
Z anyżu. Rozgnieć dwie łyżeczki ziaren anyżu. Zalej litrem wrzątku, odstaw na 10 minut do zaparzenia. Przecedź i dosłodź miodem. Pij trzy filiżanki dziennie.
Z kopru włoskiego. Łyżeczkę nasion kopru rozgnieć i zalej szklanką wrzątku. Po 10-15 minutach przecedź, dosłodź miodem. Pij nawet pięć filiżanek herbatki dziennie.
Z dziewanną. Wymieszaj w równych proporcjach: dziewannę, babkę lancetowatą, ślaz, podbiał lub macierzankę. Potem łyżeczkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Zaparzaj 10 minut. Dosłodź miodem lub sokiem malinowym, dodaj plasterek cytryny. Pij trzy razy dziennie.
Zobacz także: