Domowe okłady

Chętnie używały ich nasze babcie. Teraz wracają do łask. Leczą bowiem wiele drobnych dolegliwości. Wypróbuj, jak działają, zanim sięgniesz po gotową maść z apteki.

Wypróbuj domowe sposoby na drobne dolegliwości
 © Panthermedia
Wypróbuj domowe sposoby na drobne dolegliwości
 © Panthermedia

Sól kuchenna na bóle

- Okłady z gorącej soli łagodzą dolegliwości bólowe. Najskuteczniejsze są przy bólach mięśniowych, ale ulgę przyniosą także, gdy ból towarzyszy zapaleniu pęcherza lub zatok.
- Jest to też dobry sposób na rozgrzanie zmarzniętych stóp.
Jak stosować?
Jak najgrubszą sól (ok. 25 dag) mocno podgrzej w garnku, wysyp na środek bawełnianej ścierki. Rogi ścierki podnieś i obwiąż tasiemką, by powstała miękka "kula". Na bolące miejsce połóż złożony na czworo ręcznik, na niego okład. W miarę jak będzie stygł, usuwaj kolejne warstwy ręcznika. Na koniec połóż ściereczkę bezpośrednio na skórze. Tę samą sól można użyć kilka razy.

Kapusta na stłuczenia

Okłady z liści białej kapusty łagodzą dolegliwości towarzyszące kontuzjom. Zmniejszają opuchliznę oraz zasinienia.
- Chwalą je też sobie mamy karmiące. Przynoszą ulgę, gdy dojdzie do zastoju pokarmu.
Jak stosować?
Schłodzone w lodówce (nie w zamrażalniku!) liście rozbij delikatnie tłuczkiem do mięsa tak, by puściły sok. Przyłóż na obrzęknięte miejsce lub obolałe piersi, przykryj folią i obandażuj. Co pół godziny zmieniaj okład na świeży.

Aloes na rany

Miąższ tej rośliny przyśpiesza gojenie ran. Działa bakteriobójczo i grzybobójczo. Pobudza komórki skóry do regeneracji.
- Okłady z aloesu są skuteczne także przy oparzeniach i odmrożeniach.
Jak stosować?
Duży liść aloesu umyj, wytrzyj i przetnij wzdłuż. Wydrąż łyżeczką miąższ. Pokryj nim skórę, przykryj gazą i owiń bandażem. Okład zmieniaj co godzinę.

Świetlik na zmęczone oczy

Łagodzi podrażnienia spowodowane zmęczeniem lub alergią. Zmniejsza uczucie pieczenia i swędzenia. Świetlik można stosować sam lub w połączeniu, np. z przywrotnikiem, rumiankiem, nagietkiem oraz chabrem.
Jak stosować?
Wymieszaj zioła w równych proporcjach. Pół łyżki mieszanki zalej 2/3 szklanki wrzącej wody. Przykryj. Po 10 minutach przecedź i ostudź. W ziołowym naparze zamocz płatki do demakijażu i na 15 minut połóż na powieki.

Soda na obrzęki

Łagodzi miejscowe odczyny zapalne wywołane np. szczepieniami ochronnymi, zadarciem skórki (np. podczas manikiuru), ukąszeniem owada. Jeśli wokół takiego miejsca pojawi się zaczerwienienie i opuchlizna, okład z sody z pewnością przyniesie ulgę.
Jak stosować?
Łyżeczkę sody oczyszczonej rozpuść w ciepłej wodzie. W roztworze zamocz gazę. Połóż ją na skórę posmarowaną wcześniej wazeliną. Gazę przykryj folią, a następnie niewielkim ręcznikiem. Cały kompres zabezpiecz bandażem. Trzymaj do czasu, aż gaza wyschnie.

Anna Wolanin

Kobieta i życie
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas