Dotkliwe zapalenie ścięgien
Objawia się obrzękiem oraz nieznośnym bólem, który nierzadko ogranicza poruszanie się.
Bywa skutkiem forsownego wysiłku fizycznego, urazów czy stanów chorobowych. Może dotyczyć niemal każdej części ciała. Zwykle proces zapalny obejmuje nie tylko ścięgno, ale i otaczającą go pochewkę. Podstawą leczenia jest odciążanie tkliwego miejsca. Pomoże używanie kuli lub opatrunku usztywniającego oraz unikanie ruchu. W łagodzeniu bólu i reakcji zapalnej skuteczne są naturalne metody.
Szybsza regeneracja
- Napar z czarnej jagody usunie zesztywnienie, zniweluje ból i obrzęk. Łyżkę suszonych albo mrożonych owoców zalej szklanką wrzątku, odstaw na 10 minut. Rozetrzyj jagody i zostaw na kolejne 15 minut. Pij 2 razy dziennie - na czczo i po kolacji. Kuracja powinna trwać minimum 28 dni.
- Herbatka z mniszka lekarskiego działa przeciwzapalnie i pobudza regenerację ścięgien. Dwie łyżeczki ziela zaparzaj 15 minut w szklance wrzątku. Spożywaj 3 razy dziennie między posiłkami.
- Sól gorzka Epsom (dostępna w aptece) hamuje proces zapalny, usuwa obrzęki i łagodzi napięcie ścięgien. Weź dwie jej szklanki i wsyp do wanny z ciepłą wodą. Mocz ciało przez 15-20 minut, najlepiej 2 razy dziennie.
- Wino czarnuszkowe pobudzi siły odpornościowe organizmu i zmniejszy dolegliwości. Wsyp do słoja 5 łyżek zmielonych ziaren czarnuszki, pół szklanki owoców głogu, garść kwiatów bzu czarnego, po łyżeczce cynamonu i kardamonu. Zalej wszystko całą butelką czerwonego wytrawnego wina. Zakręć i odstaw w ciemne, ciepłe miejsce na 14 dni. Regularnie potrząsaj słojem. Po tym czasie przecedź płyn i przelej do butelki z ciemnego szkła. Pij przez 4 tygodnie - co rano - po łyżce dodanej do szklanki ciepłej wody.
Łagodzenie bólu
- Wypełniony lodem woreczek (owinięty ściereczką) albo schłodzony w zamrażarce okład żelowy przykładaj do bolesnego miejsca co 2-3 godziny na 20 minut. Oziębianie przyniesie ulgę.
- Maść końska redukuje obrzęki, rozluźnia ścięgna, działa przeciwzapalnie. Występuje w dwóch postaciach: rozgrzewającej i chłodzącej. Tę pierwszą wybierz, jeśli cierpisz na przewlekłe bóle ścięgien, a drugą, gdy dolegliwości to skutek przepracowania lub urazu. Wcieraj maść 2-4 razy dziennie.
Wzmacniająca dieta
- Musi obfitować w kwasy omega-3, które łagodzą stany zapalne oraz wspomagają regenerację tkanek. Sięgaj po tłuste ryby morskie, orzechy, oleje roślinne.
- Postaw też na białko (nabiał, chude mięso), błonnik (razowe makarony i pieczywo, owoce, warzywa), kwas gamma-linolenowy (kiełki słonecznika, olej z wiesiołka), naturalne antybiotyki (imbir, czosnek, cynamon, kurkumę).