Dowiedz się, jak poskromić apetyt na słodkie
Cukier jest tak samo silnie uzależniający, jak alkohol czy papierosy. Nic więc dziwnego, że tak trudno go sobie odmówić. Ale warto
Słodycze, choć kuszą smakiem, zawierają niemal wyłącznie puste kalorie, ponieważ są pozbawione witamin i składników mineralnych. Co gorsza, często po nie sięgając, narażasz się nie tylko na otyłość. Cukier w nadmiarze może też upośledzić pracę mózgu, nerek, serca, spowodować próchnicę oraz doprowadzić do cukrzycy typu II. Lepiej więc ograniczyć spożywanie ciast, batoników i cukierków albo stosować ich zdrowsze zamienniki. Jak to zrobić? Podpowiadamy!
Nie smaż, upiecz!
Jeden pączek to prawie 300 kalorii, dlatego jeśli chcesz, by w Tłusty Czwartek tradycji stało się zadość, spróbuj przyrządzić sobie jego zdrowszą wersję.
Piekarnik rozgrzej do 180°C. Odciśnij z ok. 10 łyżek twarogu wodę i połącz go z 8 łyżkami zmielonych płatków owsianych, dwoma łyżkami mąki żytniej, jednym jajkiem i dwoma łyżkami miodu. Wszystko zmiksuj.
Ubij trzy białka na sztywną pianę, dodaj do reszty składników i delikatnie wymieszaj. Gotową masę przełóż do silikonowych foremek na babeczki. Piecz przez pół godziny. Kiedy ostygną, za pomocą strzykawki nadziej pączki dżemem słodzonym sokiem ananasowym.
Jabłka zawsze górą!
W pozostałe dni w roku jednak, w trosce o własne zdrowie, staraj się sobie nie folgować.
Gdy poczujesz, że po prostu musisz zjeść coś słodkiego, sięgnij po jabłko. Znajdująca się w nim fruktoza to naturalny cukier, który zaspokoi potrzebę na słodycze.
Jeszcze lepsze efekty osiągniesz, łącząc jabłko z twarogiem. Na dłużej pozostaniesz syta, a białko obniży indeks glikemiczny, zapobiegnie więc skokowi insuliny (a to właśnie nagłe skoki insuliny są w dużej mierze odpowiedzialne za tycie i za rozwój cukrzycy).
Chodzi za tobą szarlotka? Upiecz sobie jabłko z odrobiną cynamonu i imbiru!
Uważaj, co chrupiesz
Jeśli lubisz podjadać między posiłkami, zawsze miej przy sobie orzechy i suszone owoce.
Te pierwsze są bogatym źródłem białka i zdrowych tłuszczów. Szybko więc i na długo zaspokoją głód, a do tego zadbają o twój mózg. Z kolei wraz z suszonymi owocami dostarczysz sobie minerałów i witamin. Udowodniono nawet, że amatorzy bakalii nieco rzadziej chorują na nowotwory. Ale lepiej się nimi nie przejadać, bo są bardziej tuczące niż świeże owoce! 100 gramów rodzynek dostarcza aż 300 kcal. Ogranicz się więc do jednej łyżki dziennie.
Słodycze z warzyw
Gdy twój organizm domaga się słodkiego, oszukaj go, jedząc warzywa - takie jak marchewka czy papryka. Im dłużej je żujesz, tym lepiej zaspokajają ochotę na słodkie.
Sięgaj też po bataty, buraki, dynię. Zrobisz z nich główne dania, zupy, sałatki i nawet desery. Murzynek z buraków smakuje jak tradycyjny!
Może winny jest chrom?
Zwiększony apetyt na słodycze może oznaczać, że twojemu organizmowi brak chromu (na niedobory wskazują też trudności z koncentracją, ciągłe zmęczenie, biegunki lub częste oddawanie moczu, nadwaga, nadmierne pragnienie, zmniejszona odporność na infekcje).
Sięgaj wtedy po drożdże, które zawierają chrom. Możesz z nich przyrządzić koktajl: 1/4 łyżeczki drożdży rozpuść w 1/2 szklanki gorącego mleka.
Pierwiastek ten zawiera też len. Łyżkę zmielonego siemienia dodawaj do jogurtu, owsianki, zupy lub do sosów.
Niezłym źródłem chromu jest również gotowana wołowina, a także ser żółty, sok pomarańczowy, płatki ryżowe i pełnoziarniste pieczywo.
Pij zamiast jeść
Warto też pamiętać, że często głód mylimy z... pragnieniem. Gdy więc dopada cię wilczy apetyt na słodycze, spróbuj najpierw go zdusić, wypijając np. szklankę wody.
Możesz do niej dodać jakiś kwaśny owoc, jak cytrynę albo kiwi. Kwaśny smak pomoże ci szybko zapomnieć o potrzebie zjedzenia cukierka czy batona.
Polub się z ziołowymi naparami. Łaknienie na słodycze obniżają: morwa biała, mięta, lukrecja, mniszek lekarski. Z tego ostatniego można przyrządzić syrop i stosować go zamiast cukru do herbaty.
ANNA STRĄK