Drażniący problem

Jak pozbyć się rumienia? Okazuje się, że są sprawdzone metody. Oto kilka z nich.

Wysypka początkowo pojawia się na twarzy w postaci rumienia. Potem przybiera kształt motyla
Wysypka początkowo pojawia się na twarzy w postaci rumienia. Potem przybiera kształt motyla123RF/PICSEL

Zielona herbata 

Pij ją jak najczęściej - wygładza i nawilża skórę, łagodzi stany zapalne. Przygotuj maść - łyżeczkę suszu herbaty zalej 1/2 szklanki wrzątku, przykryj i odstaw na 40 minut, by się zaparzyła i ostygła. Zmiksuj łyżkę oleju kokosowego i powoli dodawaj do niej rozpulchnione listki i napar, by uzyskać konsystencję gęstej śmietany. Najpierw przemyj rumień wacikiem nasączonym mlekiem (o temperaturze pokojowej), a potem wklep odrobinę maści. Zabieg powtarzaj dwa razy dziennie.

Lukrecja była stosowana jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych
Lukrecja była stosowana jako środek wykrztuśny w chorobach górnych dróg oddechowych123RF/PICSEL

Lukrecja 

Łyżkę suszonego korzenia lukrecji zalej zimną wodą. Zagotuj na wolnym ogniu, a gdy zacznie wrzeć, pozwól jej bulgotać jeszcze trzy minuty. Zestaw odwar z palnika, a jak już ostygnie - przecedź. Zamocz wacik w płynie i przyłóż go do rumienia. Pozostaw na 15 minut. Powtarzaj zabieg codziennie przez 10 dni. Lukrecja ma właściwości kojące oraz rozjaśniające koloryt skóry. Zawarte w niej kwas glicyretynowy i flawonoidy wykazują - zbliżone do sterydów - silne działanie przeciwzapalne.

Cytryna 

Łyżkę świeżo wyciśniętego soku z tego cytrusa wymieszaj dokładnie z łyżeczką oliwy. Następnie wetrzyj delikatnie w zmienioną chorobowo skórę. Cytryna zawiera hydroksykwasy i pokaźną ilość witaminy C, dzięki czemu działa rozjaśniająco oraz złuszcza chory naskórek i przyspiesza jego odnowę. Oliwa natomiast natłuszcza skórę, odżywia ją, a przy tym wykazuje silne działanie przeciwzapalne i łagodzi zaczerwienienia. Mieszankę wcieraj w rumień dwa razy dziennie.

Koniczyna


Przez 28 dni przed śniadaniem i przed pójściem spać pij napar z czerwonej koniczyny. Podziała kojąco na rozognioną skórę, rozjaśni rumień. Łyżeczkę suszonych kwiatów koniczyny zalej szklanką wrzątku i odstaw na 15 minut do zaparzenia. Roślina ma właściwości łagodzące podrażnienia. Możesz też zmoczony w naparze wacik przyłożyć do rumienia na dziesięć minut.

Sok figowy pity regularnie zmniejsza rumień na twarzy
Sok figowy pity regularnie zmniejsza rumień na twarzy123RF/PICSEL

Egzotyczne figi

Te owoce dostarczają witamin A, C, E, K i z grupy B oraz mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania skóry. Odżywiają i wzmacniają ścianki naczyń włosowatych, co przyspiesza regenerację uszkodzonych miejsc i łagodzi rumień. Zalej szklanką wrzątku cztery figi i pozostaw je na półtorej godziny. Potem dokładnie wymieszaj - owoce staną się rozpulchnione. Zjedz je i wypij powstały sok. Powtarzaj kurację każdego dnia przez miesiąc albo do czasu, aż rumień zniknie. 

Świeży ogórek

Działa jak balsam, zmniejsza zaczerwienienia, a dzięki zawartości witaminy C, luteiny, flawonoidów i kwasu kawowego, pobudza regenerację skóry i łagodzi rumień. Codziennie przykładaj do zmienionego miejsca pokrojony w plasterki ogórek. Pozostaw na 20 minut. Powtarzaj zabieg codziennie przez 21 dni - to powinno przynieść poprawę. Możesz też zetrzeć ogórek na drobnej tarce i wymieszać go z łyżką śmietany (18%). Nałóż na zaczerwienienie, a po kwadransie zmyj ciepłą wodą. Taką maseczkę rób co drugi dzień przez miesiąc.

Zobacz także: 

Na Żywo
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas