Drżenie rąk - to nie musi być Parkinson!

Ta dolegliwość może mieć związek m.in. z nerwicą, nadczynnością tarczycy, a nawet z... piciem kawy.

Aby pozbyć się drżenia rąk czasami wystarczy zmienić tryb życia
 © Panthermedia
Aby pozbyć się drżenia rąk czasami wystarczy zmienić tryb życia
 © Panthermedia

Niekontrolowane drżenie rąk, a nawet całego ciała kojarzy się nam na ogół ze zbliżającą się starością i związaną z nią chorobą Parkinsona. Tymczasem powodów może być znacznie więcej - mówi nasz ekspert dr Włodzimierz Kuran, neurolog.

Długa lista przyczyn

Drżenie rąk może być objawem stwardnienia rozsianego, uszkodzenia móżdżku (na skutek guza móżdżku czy przewlekłego alkoholizmu), udaru mózgu, nadczynności tarczycy, zbyt niskiego stężenia cukru we krwi (tzw. hipoglikemii) czy niewydolności wątroby. Czasami zdarza się po zatruciu metalami ciężkimi, a także przy uszkodzeniach nerwów nóg i rąk, czyli tzw. neuropatii obwodowej. Może pojawić się także jako skutek uboczny przyjmowania niektórych leków oraz brania narkotyków i zespołu odstawiennego w chorobie alkoholowej. Inne choroby, przy których jednym z objawów jest drżenie rąk to m.in. przewlekła niewydolność nerek, choroba Gravesa-Basedowa, tyreotoksykoza, podostre zapalenie tarczycy, lęk patologiczny i histeria.

O drżeniu samoistnym

W medycynie istnieje także jednostka chorobowa zwana drżeniem samoistnym. Niestety, jej przyczyna nie jest znana. Tylko u części cierpiących pacjentów można wskazać na podłoże genetyczne. Jeśli choćby jeden rodzic cierpi na drżenie samoistne, z dużym prawdopodobieństwem dolegliwość ta pojawi się także u dziecka.

Czasem winny jest stres

Nasilenie drżenia, niezależnie od przyczyny, obserwujemy zawsze podczas stresu, napięcia, emocji, podniecenia. Należy więc prowadzić spokojny tryb życia i unikać stresowych sytuacji konfliktowych. Aby to osiągnąć, warto popracować nad dobrymi stosunkami z innymi ludźmi i stosować starą, wypróbowaną przez tysiąclecia łacińską zasadę festina lente, czyli spiesz się powoli. To naprawdę pomaga. Udowodniono nawet, że ułatwia, a nawet przedłuża życie.

Są na to leki!

Jeśli dolegliwość nie ustępuje, trzeba sięgnąć po leki na receptę. W zależności od postawionej diagnozy lekarz może zalecić np. propranolol lub primidon. Leki te zmniejszają nasilenie drżenia rąk. Czasem stosuje się też alprazolam, atenolol, gabapentynę sotalol, topiramat. W leczeniu choroby Parkinsona, polegającym głównie na zwiększaniu w mózgu brakującej ilości dopaminy stosuje się lewodopę. W niektórych wypadkach drżeń rąk wystarczają jedynie leki uspokajające. U niektórych pacjentów, zarówno z drżeniem samoistnym, jak i z chorobą Parkinsona, można wykonać zabieg neurochirurgiczny tzw. głęboką stymulację mózgu (ang. deep brain stimulation - DBS).

Rewia
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas