Fruktoza – cukier z owoców
Fruktoza jest cukrem prostym. Naturalnym jej źródłem są owoce, niektóre warzywa i miód.
Stosowana jest również jako dodatek do takich produktów jak napoje, wypieki czy inne słodycze, w których pełni rolę nie tylko słodzika, ale także poprawia teksturę.
W organizmie powstaje także z sacharozy, która jest rozkładana w jelicie do glukozy i fruktozy. Jej kaloryczność jest taka sama jak glukozy, 1 g fruktozy do starcza zatem 4 kcal.
Ze względu na niski indeks glikemiczny zalecana jest często jako alternatywna substancja słodząca dla diabetyków i osób na diecie odchudzającej.
W normalnych warunkach fruktoza ulega przemianie głównie do glukozy, glikogenu i w małych ilościach do trójglicerydów (związków tłuszczowych).
Z powodu jej po wolnego wchłaniania w porównaniu z innymi węglowodanami nie wywołuje skoku stężenia glukozy we krwi. Jej indeks glikemiczny wynosi zaledwie 20, dzięki temu nie pobudza apetytu na dalsze słodzenie.
Fruktozą w niewielkich ilościach można zastępować biały cukier. Należy jednak pamiętać, żeby nie używać dużych jej ilości, które przekraczają zdolność organizmu do jej metabolizowania.
Od pewnego czasu pojawiły się informacje, że fruktoza podwyższa poziom cholesterolu i powoduje tycie, ale informacje te dotyczą fruktozy pozyskiwanej w Stanach Zjednoczonych ze skrobi kukurydzianej. Informację, z jaką fruktozą mamy do czynienia, można znaleźć u producenta, czasem podana jest na opakowaniu.
Najlepiej jest wybierać fruktozę pochodzącą z owoców cytrusowych.
Fragment książki "Jedz pysznie i chudnij cudnie" Magdaleny Makarowskiej.
Czytaj też: Stewia - słodycz bez kalorii