Gdy biodro zaczyna boleć
Najpierw ustal, z jakiego powodu. Być może tylko nadwyrężyłaś mięśnie. Wówczas musisz odpoczywać i stosować preparaty przeciwbólowe. Gorzej, gdy w ten sposób objawiło się zwyrodnienie stawu biodrowego.
To nieprawda, że ból biodra dotyczy tylko osób po 65. roku życia i jest związany ze starzeniem się organizmu.
Coraz częściej skarżą się na niego osoby w okolicach 40. Jest to spowodowane trybem życia, jaki prowadzą: w tygodniu spędzają ponad 40 godzin za biurkiem, a w weekendy intensywnie uprawiają sport.
Gdy tylko poczujesz, że coś jest nie tak, nie ma co odkładać wizyty u lekarza. Oto, co może się kryć za twoimi dolegliwościami.
Zwykłe nadwyrężenie Może pojawić się po intensywnym wysiłku, np. pracy w ogródku. Zwykle trwa około tygodnia. W tym czasie należy dużo wypoczywać. Najlepiej spać z poduszką między biodrami i wcierać maści rozgrzewające.
Zwyrodnienie stawu biodrowego
Spowodowane jest naturalnym starzeniem się organizmu i nadmiernym "zużyciem" chrząstki stawowej. Najczęstszą przyczyną są uwarunkowania genetyczne, ale następne w kolejności to otyłość i brak ruchu.
Zwyrodnienie objawia się bólem w pachwinie podczas chodzenia i kucania. Z czasem doskwiera on także podczas leżenia (najbardziej wieczorem).
Leczenie polega na stosowaniu tabletek i maści przeciwbólowych oraz intensywnej rehabilitacji, która zwiększa ruchomość w stawie i wzmacnia mięśnie.
Złamanie szyjki udowej Najczęściej dotyczy osób starszych. Objawia się ostrym bólem, który uniemożliwia jakikolwiek ruch.
Bywa, że dochodzi do niego w wyniku banalnych czynności, np. przy wstawaniu z łóżka czy fotela lub podczas spaceru. Złamanie szyjki spowodowane jest osteoporozą. Trzeba wezwać pogotowie lub pojechać na SOR.
Tylko lekarz, który ma przed sobą zdjęcie RTG potrafi bezbłędnie postawić diagnozę. Często pacjent ma od razu wszczepianą endoprotezę (jeśli tylko jego ogólny stan zdrowia na to pozwala). n Uwaga! Powikłaniem złamania szyjki może być zagrażający życiu zator płucny.
Wszczepienie endoprotezy
Gdy biodra nie da się już naprawić, czyli dokuczają nam silne bóle nocne, a zmiany zwyrodnieniowe utrudniają nam codzienne życie, wtedy jesteśmy kierowani na wszczepienie endoprotezy.
Operacja polega na usunięciu dwóch zniszczonych elementów stawu biodrowego, tj. panewki stawowej i głowy kości udowej. W ich miejsce wstawia się implanty.
Zobacz także: