Gdy katar nie mija
Porzekadło mówi, że leczony trwa tydzień, a nieleczony siedem dni. Co jednak zrobić, kiedy katar nie przechodzi? Nie ignoruj go, może być groźny!
Katar powinno się leczyć! Jeśli twoja odporność jest osłabiona, łagodna infekcja może się przedłużyć i przybrać groźniejszy charakter. Warto więc nauczyć się, jak rozpoznać typ kataru.
Najczęstszą przyczyną kataru są wirusy. Dzieje się tak m.in. ze względu na bardzo krótki czas inkubacji schorzenia, wynoszący około kilkunastu godzin. Cechą charakterystyczną kataru wirusowego jest duża ilość wydzieliny o neutralnym zapachu i kolorze oraz rzadkiej konsystencji. Wirusy sprawiają, że błona śluzowa nosa jest przekrwiona i opuchnięta, dlatego warto sięgnąć po aerozole o działaniu obkurczającym. Żeby śluzówka nie uległa wysuszeniu, stosuj preparaty z wodą morską.
Nieleczony katar wirusowy może zmienić się w bakteryjny. Powód? Wirusy uszkadzają błonę śluzową, otwierając drogę bakteriom. Katar o takim charakterze ma odcień żółtawy lub zielonkawy, co ma związek z obecnością ropy i śluzu w przewodach nosowych. Taki typ wydzieliny ma zwykle nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważysz objawy kataru bakteryjnego, skonsultuj się z lekarzem - być może potrzebna będzie antybiotykoterapia. Ignorowanie infekcji grozi zapaleniem zatok.
Długo utrzymujący się katar może mieć podłoże alergiczne. Występuje sezonowo (wywołują go pyłki), lub przez cały rok (przyczyną są np. roztocza). Objawy mogą być podobne do tych, które występują przy przeziębieniu.
To nie muszą być ani wirusy, ani bakterie, ani alergia. Tzw. naczynioruchowy katar przewlekły związany jest z nadreaktywnością błony śluzowej (nadwrażliwość receptorów, uszkodzenie nabłonka lub nagromadzenie komórek zapalnych). Wysięk z nosa wywołują zmiany temperatury lub położenia ciała oraz intensywne zapachy. Przewlekły katar może przybrać także postać zanikową (kiedy błona śluzowa jest za cienka: czujesz suchość w nosie, pojawiają się strupy i wysięk o nieprzyjemnym zapachu) lub przerostową (na pogrubionej błonie tworzą się narośle i polipy).
Prawda czy fałsz?
Katar może trwać krócej niż siedem dni: PRAWDA!
Stosując leki obkurczające naczynia krwionośne i zmniejszające obrzęk śluzówki, skrócisz czas trwania infekcji.
Krzywa przegroda nosowa może być przyczyną kataru: PRAWDA!
Skrzywiona przegroda nieraz powoduje zaleganie wydzieliny w zatokach. Warto skonsultować się z laryngologiem. Być może niezbędny będzie zabieg chirurgiczny.
Katar ma związek z poziomem hormonów: PRAWDA!
Przypuszcza się, że wysoki poziom estrogenów zmienia funkcjonowanie substancji chemicznych odpowiedzialnych za reakcje błony śluzowej nosa. Przewlekły katar to częsta przypadłość kobiet w ciąży i po 65. roku życia, a także osób dojrzewających i cierpiących na niedoczynność tarczycy.
Przy katarze zalecany jest odpoczynek: PRAWDA!
W ten sposób pomagasz organizmowi walczyć z atakującymi go drobnoustrojami.
Zobacz także: